Milyonlara zam müjdesi! Asgari ücret zammı vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından asgari ücrete yapıacak zam açıklandı. Ağustos ayı itibarı ile ödenecek asgari ücret net 5 bin 500 lira olarak olarak belirlendi. Asgari ücret artışı birçok ücret ve ödeme kaleminde artışa yol açtı. İşzilik maaşından kıdem tazminatına, engelli maaşından 65 yaş aylığına kadar pek çok ücret artacak.

Temmuz ayı ile birlikte milyonlarca vatandaşın gelirlerinde artış yaşanıyor. Önceki gün açıklanan yeni asgari ücret 8 milyon çalışanın maaşına direkt yansırken birçok ödemeyi de yukarı çekmiş oldu. Asgari ücret artışıyla işsizlik maaşında en düşük ve en yüksek tutarlar yükselecek. İşsizlik maaşı yeni asgari ücretle en az 2 bin 588, en çok 5 bin 176 lira olarak uygulanacak.Staj yapan gençlere ödenen en düşük ücret bin 650 liraya yükselecek. En düşük ihbar ve kıdem tazminatı da asgari ücretle yükselecek. İşten çıkartılan asgari ücretlinin kıdem tazminatı çalıştığı her yıl için 5 bin 4 liradan hesaplanıyordu. Bu tutar yeni asgari ücretle 6 bin 471 liraya çıkacak.

 Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in köşesinden aktardığına göre; asgari ücretliler doğum izninde 12 bin 454 lira iş göremezlik ödeneği alıyor. Bu tutar da yeni asgari ücretle 16 bin 105 lira 60 kuruşu bulacak. 65 yaş, engelli ve evde bakım aylığı gibi sosyal yardımlardan yararlanmak kolaylaşacak.

Bu yardımlardan yararlanmak için aranan hane içindeki kişi başı gelir sınırı yükselecek. Asgari ücret 1 Temmuz'dan itibaren uygulanacağı için işçilerin maaşına 1 Ağustos'ta yansıyacak. Ancak diğer etkileri başlamış oldu.

RAPOR ÜCRETLERİ DE ARTACAK

Asgari ücretliler 2022 yılı için ayakta tedavide günlük 143.8 lira, en yüksek 1078 lira. Yatarak tedavide de 107.85 lira günlük rapor parası alacak en yüksek ise 808 lira ödenecek.

STAJYER MAAŞLARINDA DA ARTIŞ OLACAK

Doğal gaz ağı genişliyor! 7 kent daha gazla buluşacak Doğal gaz ağı genişliyor! 7 kent daha gazla buluşacak

Okullardan işletmelere staj yapmak için giden lise ve Üniversite öğrencilerine ödenen staj ücreti de yeni asgari ücret artış oranı kadar yükselecek. Staj yapanlar net asgari ücretin yüzde 30'undan az olmamak üzere ücret alıyor. 5500 lira olan asgari ücretle birlikte en düşük staj ücreti 1650 lira oldu.lira, en yüksek 1078 lira. Yatarak tedavide de 107.85 lira günlük rapor parası alacak en yüksek ise 808 lira ödenecek.

Asgari ücretteki artış çalışanların alacağı ücretlerin yükselmesini sağladığı gibi bazı ödeme kalemlerinde de artışa neden olu. 

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI

Emekli olmak isteyen ancak prim gün sayısı yeterli olmayanlar için tanınan doğum ve askerlik borçlanması tutarı da asgari ücret zammı kadar arttı. Yeni asgari ücretle en düşük doğum ve askerlik borçlanma primi günlük 69.02 lira, en yüksek prim ise 517,68 liraya çıktı. Yurtdışı borçlanma ise 727,59 lira oldu.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMLERİ

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de asgari ücret zammı kadar arttı. Geliri brüt asgari ücretin 3'te birinin altında olan kişilerin primlerini devlet karşılıyor. Geliri bunun üzerinde olanlar ise primlerini kendisi ödüyor. SGK, 2022'de Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini aylık 150,12 lira olarak belirlemişti. Asgari ücrete gelen ara zamla birlikte yeni GSS primi 195 lira oldu.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMLERİ

İsteğe bağlı sigortalılıkta ödenecek prim tutarını kişi kendi belirlese de primin üst ve alt sınırı var. En az brüt asgari ücretin yüzde 32’si, en çok da brüt asgari ücretin 7,5 katının yüzde 32’si kadar prim ödenebiliyor.Asgari ücret ara zammıyla birlikte isteğe bağlı sigorta primi en düşük 2103 lira iken en yüksek 15.773 lira oldu.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ KESİNTİLERİ

Çalışanların her ay brüt maaşlarından yüzde 3 kesilerek, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) aktarılıyor. 45 yaş altı çalışanların işverenleri tarafından sisteme dahil edilmesine imkan tanıyan otomatik BES’te maaşlardan yapılan kesinti tutarı da artacak.