banner339
banner313

Yurtdışında yaşayanlar bir süre daha bekleyecek

Türkiye’de 2 Ocak’tan itibaren başvuruları alınmaya başlanan yeni kimlik kartları için yurt dışından henüz başvuralar kabul edilmiyor. Yurt dışında yaşayanlar bir süre daha bekleyecek.

Yurtdışında yaşayanlar bir süre daha bekleyecek
banner448
banner427

GEREKLİ teknik alt yapı oluşturulmadığı için başkonsolosluklar şimdilik başvuruları kabul etmiyor. Çipli kimlik kartların yurt dışında yaşayan vatandaşlara verilmesi için gerekli genelge henüz başkonsolosluklara gönderilmedi. Daha önce yayımlanan genelgeye göre çipli kimlik kartı almak için yurt dışında yaşayanlar yurt dışı temsilciliklerine başvurması gerekiyor. 15 yaşından itibaren bizzat yapılan başvuralar kabul edilecek. 

Türkiye’de ise yeni kimlik kartları için nüfus müdürlüklerine müracaatlar yapılıyor. Bunun için en yakın nüfus müdürlüğüne başvurularda bulunulacağı gibi herhangi bir nüfus müdürlüğüne de müracaat edilebilir. Başvuralar doğrudan olduğu gibi randevuyla da mümkün. Çipli kimlik kartları için Türkiye’de 2 milyonu aşkın kişi şimdiye kadar başvurdu. Ancak basılan çipli kimlik kartlarının sayısı ise 750 bin civarında olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 12:14
banner218