banner313

YÖK'ten ilk KPSS raporu

YÖK, KPSS için ‘Kopya olabilir’ dedi

YÖK'ten ilk KPSS raporu

YÖK Denetleme Kurulu"nda KPSS"de soruların çalınmış olabileceği iddialarıyla ilgili olarak 'Sorular sızdırılmış olabilir' kanaati ağır bastı

YÖK Denetleme Kurumu, devlette işe girmek isteyen yüz binlerce kişinin kaderini yakından ilgilendiren sınavla ilgili ilk denetlemesinde, “Sorular sızdırılmış olabilir” kanaatine vardı.

Ancak bu sonuç kesin değil ve incelemenin derinleştirilmesi gerekiyor. YÖK Denetleme Kurulu şimdi illerdeki ÖSYM yetkilileriyle görüşmeler yapacak.

Denetleme Kurulu, kanaatini bugün yapılacak YÖK Genel Kurulu"na da sunacak. Ankara Cumhuriyet Savcılığı da konuyu derinlemesine inceliyor. Araştırma için sınavda yüksek puan alanların da YÖK"e davet edilmesi bekleniyor.


Radikal gazetesinin haberine göre Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Şadan Sakınan, savcılığa iletilen suç duyurularına ilişkin dilekçeler üzerinden çalışmaya başladı.

YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solak başkanlığında soru kitapçıklarını ve cevap anahtarlarını inceleyen kurul üyelerinin ilk kanaati, "Sorular sızdırılmış olabilir" yönünde. "Soruların sızdırıldığı" görüşünün ağır basması nedeniyle, araştırmanın derinleştirilmesine karar verilirken, bu kapsamda illerdeki ÖSYM yetkilileriyle de görüşmeler yapılması planlanıyor.

YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solak"ın Genel Kurul toplantısına çağrılacağı ve görüşlerine başvurulacağı aktarılıyor. İddialarda adı geçen yüksek puanlı adayların da YÖK"e davet edileceği öğrenildi.

"GELMEZLERSE YAPACAK BİR ŞEY YOK"

YÖK"ün KPSS adaylarını yasal olarak çağırma yetkisi bulunmadığını belirten yetkililer, “Biz davet edeceğiz, gelirlerse iddiaları kendilerine iletip görüşlerini alacağız. Gelmeme hakları da var. O zaman elimizden bir şey gelmez” açıklamasında bulundu.

ÖSYM kaynakları da “Konuyu araştıranlar, "Sınav öncesinde hiçbir sızdırma yapılmamıştır" diyemiyor” görüşünü paylaştı. YÖK Denetleme Kurulu ÖSYM personelinin ifadesini alacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan"ın ise görüşüne başvurulacağı öğrenildi.

YÖK yetkilileri, “Sorular sızdırıldıysa, sızdıranlar hakkında her türlü yasal işlem yapılacak. Ancak biriki kişi yüzünden kurumun güvenilirliliğinin zedelenmesi çok üzücü. Çünkü ÖSYM çok önemli, güvenilir olması gereken bir kurum. ÖSYM, tüm devlet kurumlarına, üniversitelere girişlerde önemli bir role sahip. Bu kuruma "güvensizlik" tüm toplumda bir kaos yaratır” görüşünü dile getirdi.

BİR YILDA İNANILMAZ İLERLEME

KPSS"de soruların sızdırıldığı iddia edilirken dikkat çekilen noktalardan biri de bu yıl Eğitim Bilimleri Testi"nde tüm soruları doğru yanıtlayan bazı adayların önceki yıllarda düşük puan almalarıydı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan"ın, geçen yıllarda 5.5 net yapan bir adayın bu yıl 100"ün üzerinde net çıkardığını söylemesi, tartışma yarattı. “Bu kadar başarısız bir adayın, bir yılda nasıl parladığı araştırılmalı” görüşleri gündemde. Bazı adayların ise evlendikten sonra nasıl eğitim bilimlerinde tüm soruları cevapladıkları merak konusu.

ŞU AN TEK KAYBEDEN YARIMAĞAN

KPSS"de şaibe iddialarına ilişkin ilk somut gelişme de güvenilirliliğin sembolü olan ÖSYM"nin 37 yıllık çalışanı, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan ile ilgili oldu. "Kendi ellerindeki verilere, soruşturma imkânlarına göre kopya iddiasını doğrulayacak bir sonuca ulaşamadıklarını" söyleyen ancak kopya yoktur da demeyen Yarımağan, önceki gün “Bundan sonrası savcılara kalmış” demiş ve soruşturmada hesap verdikten sonra ayrılacağı sinyalini verdi. Görev süresi YÖK tarafından altı ayda bir uzatılan Yarımağan"ın süresi aralıkta doluyor. Yeni dönemde işlemin yenilenmeyeceği de gelen bilgiler arasında. Ancak Yarımağan"ın açıklamaları, görev değişiminin daha erken bir tarihe de alınabileceğini gösteriyor.

Vatan

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2010, 09:41
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k