banner339
banner274

'Varlık Fonu'nun sonu Duyunu Umumiye'

CHP'li Öztrak kamuya ait kurumları Varlık Fonu'na devreden hükümetin tavrını, “Dededen kalan gümüşleri rehin verip dış borç almaya çalışanlara benziyorlar" diyerek eleştirdi. Öztrak, “Osmanlıyı çökerten zihniyet işte budur. Bunun sonu Duyunu Umumiye'dir”

'Varlık Fonu'nun sonu Duyunu Umumiye'
banner401
banner427

 Eski Hazine Müsteşarı ve CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, kamuya ait kurumların Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilmesine tepki gösterdi. Varlık Fonu’nun, kendisine aktarılan ve değeri milyarlarca doları bulan kamu varlıklarını karşılık göstererek borçlanmaya gidebileceğini belirten CHP’li Öztrak, bu borçların ödenememesi halinde Fon’a aktarılan kurumların yabancıların eline geçebileceği uyarısında bulundu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, değeri milyarlarca doları bulan kamu varlığının Türkiye Varlık Fonuna aktarılmasını değerlendirdi. Ziraat Bankası’nın, PTT’nin, BOTAŞ’ın, TPAO’nun, Borsa İstanbul’un, TÜRKSAT Uydu Haberleşme ve İşletme Anonim Şirketi’ndeki Hazine’ye ait hisselerin, TELEKOM’daki Hazine payının, Eti Maden İşletmeleriyle, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye Varlık Fonu’na devredildiğini, hatırlatan Öztrak, özetle şunları söyledi:

HÜKÜMET BORÇLANMAKTA ZORLANIYOR

 Evde dededen kalan son gümüşler de hükümetin, bütçe disiplini ve Sayıştay denetiminin de dışında tutarak ve hazine birliği ilkesine açıkça aykırı olarak kurduğu, Hazine-i Hassaya yani özel Hazineye devretti. Hükümet yanlış politikaları nedeniyle uzunca bir süredir dış piyasalardan borçlanmakta zorlanıyor. Şimdi elde kalan son gümüşleri rehin ederek yeni dış borçlar almaya çalışacak. Tabii bu borçlar ödenmezse de bir sabah uyandığımızda ilk Osmanlı anayasası, Kanunu Esasiyi hazırlayan Mithat Paşa’nın kurduğu Ziraat Bankası’nın, milli petrol arama şirketimiz TPAO’nun sahip olduğu imtiyazlarla birlikte borç veren yabancılara kaptırıldığını göreceğiz. Osmanlıyı çökerten zihniyet işte budur. Bunun sonu Duyunu Umumiyedir.

ÖNÜNÜ OHAL KARARNAMELERİ AÇTI

 Özellikle ciddi anketler milletimizin büyük bir kararlılıkla otoriter, partili başkanlık rejimine geçişe, keyfi yönetime, diktatörlüğe ‘hayır’ diyeceğini gösteriyor. Bu anlaşıldıkça hükümet, “FETÖ’yle mücadele edeceğim” diye ilan ettiği OHAL kapsamındaki yetkilerini millete otoriter başkanlık rejimini kabul ettirmek için, sık sık Anayasa’ya aykırı olarak istismar ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 121. maddesine göre olağanüstü halin gerekli kılmadığı konularda Kanun Hükmünde Kararname çıkarılamaz. Dün akşam yayımlanan bu bakanlar kurulu kararlarının önünü OHAL kapsamında geçtiğimiz ay çıkarılan son OHAL KHK’ları açtı. Anayasayı ihlal ederek yapılan bu düzenlemeler yok hükmündedir. Bu KHK’lara dayanarak yapılacak tasarrufların mali sonuçları o tasarrufların altında imzaları olanları bağlar. Oluşan kamu zararı bu kararları alanlara rücu edilecektir. Milletin kör kuruşunun hesabı Hukuk önünde sorulacaktır.

EKONOMİDE ÇOK BAŞLILIK

Varlık Fonu’na devredilen kurumların gelirleri Varlık Fonu’nda birikecek. Ayrıca bu kurumları karşılık göstererek Fon borçlanabilecek. Borçların ödenememesi halinde bu kurumların yabancıların eline geçebilecektir. Sayıştay denetimine tabi olmayan Fon’un yönetiminde borsacılar da var. Acaba bu paralarla Borsa’da dalgalanmaları önlemek için işlem mi yapacaklar? Savunma Sanayii Destekleme Fonundan 3 milyar TL neden devredilir? Bütçede gelir kısmında, vergi dışındaki normal gelirlerin altında 5 milyar TL’lik bu kuruluşlara ait gelir var. Bu da Fon’a gidiyor. Bir tarafta Hazine nakit yönetimini yapıyor, bir taraftan da fon kuruyorsunuz o da Hazine görevi yapıyor. Ekonomide çok başlılık hakim oluyor. Ekonomideki sıkıntılara çözüm bulmak için değil yeniden borç bularak ekonomiyi götürmek, tedavi etmek için değil pansuman yapmak için alınan tedbirlerdir.

DENETİM ENGELLENİYOR

Bu Fon’un doğru dürüst bir denetimi yok. Yönetimde keyfilik giderek artıyor. Sayıştay denetimine tabi olmayan Varlık Fonu’nun ilk getirilen halinde hiçbir denetim yoktu. Plan ve Bütçe Komisyonundaki arkadaşlarımızın çabalarıyla bağımsız denetim konusu gündeme geldi. Fakat yapılacak tespitin yanında bir de müeyyide olması lazım. Buna karşın denetimi ve yaptırımı sürekli engelleyen bir iktidarla karşı karşıyayız. 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 15:50
banner218