banner339
banner274

Türkiye Bankalar Birliği'nden konutta KDV açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği, bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Türkiye Bankalar Birliği'nden konutta KDV açıklaması
banner401
banner399

Tüketicilerin konut kredisi çekerek aldıkları daireleri için ödedikleri KDV’yi geri alabileceklerine dair açıklama üzerine kredili konut satın alan çok sayıda kişi, Tüketici Hakem Heyetlerine ve konutu satın aldıkları inşaat firmalarına başvuruyor. Ancak, yayılan haberler doğru olmadığı için bu kişiler elleri boş dönüyor.

TBB: Bankalara boşuna gitmeyin

Tartışmalara yol açan konu ile ilgili son açıklama TBB'den geldi. TBB'den konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Bazı basın organlarında yer alan haberlerde, konutta Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının düşürülmesi nedeniyle, konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak iade alabilecekleri yönünde yorum ve değerlendirmelere yer verilmiştir.

Bankacılık işlemleri ve bu bağlamda konut kredisi işlemleri, KDV’nin konusuna girmemektedir. Dolayısıyla bu işlemler nedeniyle bankalar tarafından KDV uygulaması yapılmamaktadır.

Bu çerçevede, bankalardan konut kredisi kullanan müşterilerin bankalara başvurarak KDV iadesi alabilecekleri yönündeki yorum ve değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır."

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 12:42
banner218