banner339
banner274

Trump ve Erdoğan buluşması için önemli adım

ABD Başkanı Donald Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telefon görüşmesinin ardından Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili Beyaz Saray'a dosya gönderen Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın temaslarda bulunmak üzere Washington'da.

Trump ve Erdoğan buluşması için önemli adım
banner401
banner427

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın'ın, ABD'nin başkenti Washington'da temaslarda bulunduğu bildirildi. Fethullah Gülen'in iadesi için girişimlerde bulunan Yalçın'ın bir diğer gündemi de Başkan Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmesi için girişimde bulunmak. AA'nın Washington kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Yalçın hafta başından bu yana başkent Washington'da bir dizi görüşmelerde bulunuyor.

Rusya'dan Erdoğan-Trump görüşmesine yorum geldi

Beyaz Saray ile ABD Dışişleri Bakanlığında temaslarda bulunan Yalçın'ın gündeminde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi, Suriye'de güvenli bölge oluşturulması, terör örgütü DEAŞ ile mücadele ve ABD'nin PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG ile iş birliği dahil ikili ve bölgesel konuların yer aldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, Rakka’nın DEAŞ’tan temizlenmesinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile ilerleyen dönemde bir araya gelmesini de görüşecek.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, geçen hafta katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, ABD’li muhataplarıyla bu konuları görüşmeye devam edeceklerini belirterek, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yalçın’ın hafta başında ABD’ye gideceğini duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 12:13
banner218