banner339
banner274

Trump, ABD'nin kapılarını kapattı

Trump, mültecilerin ülkeye kabulünü 120 gün askıya aldı, Suriyeli sığınmacıların kabulünü süresiz olarak durdurdu ve diğer bazı Müslüman ülkelerden sığınmacıların girişini geçici olarak yasakladı.

Trump, ABD'nin kapılarını kapattı
banner401
banner427

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) gerçekleştirdiği  ilk ziyarette göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren başkanlık  kararnamesini imzalayan ABD Başkanı Donald Trump, "Radikal 'İslamcı teröristleri'  ABD dışında tutmak için bu yeni güvenlik prosedürlerini tesis ediyorum." dedi. 

Trump, mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine  katı güvenlik prosedürleri getiren başlıklı başkanlık kararnamesini Pentagon'da  imzaladı.

İçeriği resmi olarak henüz açıklanmayan ancak detayları Amerikan  medyasında yer alan başkanlık kararnamesi hakkında, "Radikal 'İslamcı  teröristleri' ABD dışında tutmak için bu yeni güvenlik prosedürlerini tesis  ediyorum." değerlendirmesini yapan Trump, amacının Amerikan halkını ve  askerlerini korumak olduğunu savundu.

Önceki gün kamuoyuna sızan kararnamenin taslağı, "Suriye’den ikinci  talimata kadar mülteci kabulünü" bloke ederken, diğer ülkelerden de 120 gün  boyunca herhangi bir mülteci kabulünün yapılmamasını öngörüyor.

Belirtilen süre tamamlandıktan sonra ise sadece İç Güvenlik Bakanlığı,  Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Direktörünün ortak onay verdiği  ülkelerden mülteci kabul edilmeye başlanacak.

Aynı kararname kapsamında 30 gün boyunca Irak, Libya, Suriye, Iran,  Sudan, Somali ve Yemen’den gelenler, hangi vize veya belge ile gelirse gelsin  ABD’ye alınmayacak.

Söz konusu kararnamenin resmi halinin Beyaz Saray tarafından  açıklanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 10:45
banner218