banner339
banner274

Son dakika! Acı haber geldi: Şehit sayısı 5'e çıktı!

Yapılan son açıklamaya göre El Bab'ta şehit sayısı 5'e çıktı. Öte yandan El Bab' ın kontrolü maksadıyla dün gece başlanan operasyonlar sonucunda stratejik öneme sahip tepeler TSK desteğindeki ÖSO unsurlarınca ele geçirilmiştir." denildi.

Son dakika! Acı haber geldi: Şehit sayısı 5'e çıktı!
banner401
banner427

Suriye'de de Fırat Kalkanı harekatı devam ederken, El Bab kentinde DEAŞ unsurlarının saldırısında 5 asker şehit oldu, 15 asker yaralandı.


169'uncu gününde olan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında sabah saatlerinde El Bab'ın ele geçirilmesine yönelik yürütülen operasyonlar sırasında DEAŞ teröristleriyle askerlerimiz arasında çatışma çıktı. Çatışmalarda 5 asker şehit oldu, 15 asker ise yaralandı. Yaralanan askerler tedavi için Kilis Devlet Hastanesi'ne sevkedilirken, şehit askerler ise helikopter ile Gaziantep'e getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri de DEAŞ saldırısına ilişkin açıklama yaptı. TSK açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında 8 Şubat 2017 sabah saatlerinde DEAŞ terör örgütü ile süren çatışmalar esnasında 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 15 kahraman silah arkadaşımız ise hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz." 

ŞEHİT CENAZELERİ GAZİANTEP'E GELDİ 

Suriye'de yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütü DEAŞ militanları ile yaşanan çatışmada şehit olan 2 askerin Türk bayrağıyla bakrılı cenazeleri, helikopterle Gaziantep'e getirildi. Burada sağlık görevlileri tarafından ambulanslara taşınan cenazeler, otopsi işlemleri için morga götürüldü.

Bu 2 şehitle birlikte Fırat Kalkanı harekatının 169'uncu gününde şehitlerin sayısı 58'e yükseldi.


STRATEJİK BÖLGELER ELE GEÇİRİLDİ

Fırat Kalkanı Herakatı kapsamında süren operasyonlarda TSK çok önemli bir bigi paylaştı. Türk Silahlı Kuvvetlerinden, Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine  yönelik devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'nın 169'uncu gününde, El Bab'ın  kontrolü için dün gece başlanan operasyonlar sonucu stratejik öneme sahip  tepelerin TSK'nın desteğindeki Özgür Suriye Ordusu unsurlarınca ele geçirildiği  bildirildi.

GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'ndan harekatın son durumuyla ilgili yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

"Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet grupları tarafından, karadan ve havadan yoğun ateş desteği ile planlı harekatın icrasına devam edilmiştir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki topçu ve diğer ateş destek vasıtaları ile 189 DEAŞ terör örgütü hedefine atış yapılarak, barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları baskı altına alınmış; Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından da 65 DEAŞ terör örgütü hedefine yönelik düzenlenen hava harekatları sonucunda, barınma maksatlı kullanılan 58 bina, 1 karargah binası, 3 tünel girişi, 2 kontrol noktası ve 1 silahlı araç imha edilmiştir. Aynı zamanda koalisyon güçleri tarafından Bab bölgesinde icra edilen 7 hava harekatı sonucunda ise barınma maksatlı kullanılan 10 bina, 1 tünel girişi, 1 savunma mevzii ve 1 zırhlı araç imha edilmiştir. Yapılan topçu atışları, icra edilen hava harekatı ve meydana gelen çatışmalarda toplam 58 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Daha önce kuşatılmış olan El Bab'ın kontrolü maksadıyla, dün gece icrasına başlanan operasyonlar neticesinde stratejik önemi haiz tepeler Türk Silahlı Kuvvetleri desteğindeki ÖSO unsurlarınca ele geçirilmiştir. El Bab kentinin tam olarak kontrol altına alınmasına yönelik operasyonlar ile EYP/mayın tespit ve imha faaliyetlerine aralıksız şekilde devam edilmektedir."

'FIRAT KALKANI HAREKATI ÇOK ÖNEMLİ'

"Meşru müdafaa kapsamında icra edilen ve ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin kendi topraklarına dönmesine ve kendi topraklarında huzur ve güven içinde yaşamalarına katkı da sağlayan Fırat Kalkanı Harekatı sınır güvenliğimizin yanı sıra terörün bölgede yerleşik hale gelmesinin önlenmesi ve PYD/YPG/PKK terör örgütünün güneyde bir koridor oluşturmasının engellenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Hiçbir kural tanımayan bir terör örgütüyle mücadele ederken dahi masum insanlara zarar verilmemesi için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından büyük bir gayret ve hassasiyet gösterilmektedir. çatışma bölgesinden çıkan yerel halk, TSK'nın bu konuda gösterdiği hassasiyete ilişkin şükran duygularını sürekli olarak dile getirmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Türk halkının güvenliği ve kutsal vatan topraklarının bekası için terörün her türlüsü ile mücadele hem ülke topraklarında hem sınır ötesinde azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir."

SU ŞEBEKELERİNİ TÜNEL OLARAK KULLANIYOR

Terör örgütü DEAŞ'ın, Halep'in kuzeydoğusundaki El-Bab ilçesi ve çevresinde yer alan köyler arasındaki su şebekesini ikmal amaçlı tünel olarak kullandığı belirtiliyor.
 
 Bu tüneller aracılığıyla birbirine yardım eden DEAŞ militanlarının baskıları sonucu da her gün yüzlerce insan terör örgütünün elinden kaçarak muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yöneliyor.

Şehit sayısı 5'e yükseldi

Suriye'nin El Bab Bölgesinde çıkan çatışmalarda bir asker daha şehit oldu. Gün içinde şehit olan asker sayısı 5'e yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 23:49
banner218