banner339
banner274

Rusça bilen, gözü tok imam aranıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, Avrasya'da yaşayan Türkiye vatandaşlarına hizmet sunması için 965 imam görevlendirileceğini duyurdu.

Rusça bilen, gözü tok imam aranıyor
banner401
banner427

 Sözlü sınava tabi tutulacak adaylarda çeşitli yabancı dilleri bilmenin yanı sıra, 'gözü tok olma' koşulunun da arandığı bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda, Avrasya ülkelerinde yaşayan Türkiye vatandaşlarına ramazan ayında verilecek din hizmetleri için 695 imam görevlendirileceği belirtildi. Aranan koşullar arasında 10'dan fazla dil arasından en az birini bilmek, güzel sese sahip ve gözü tok olmak gibi maddeler yer alıyor.

Müftülüklere gönderilen duyuru yazısında, "Bayan görevli talebi bulunmamaktadır" vurgusu da yer aldı.

RUSÇA BİLEN İMAM

İmamlarda aranacak diğer özellikler ise "Hatimle teravih namazı kıldırabilen, kıraati ve nasiyesi düzgün; Rusça, Arnavutça, Pomakça, Kırım ve Kazan Tatarcası, Kazakça, Boşnakça, Gürcüce, Çerkezce, Çerkezce dilinin Karatay ve Kabartay lehçeleri gibi Avrasya coğrafyasında konuşulan dillerden birini veya birkaçını bilen, sesi güzel hafız" şeklinde sıralandı.

SÖZLÜ SINAVA TABİ TUTULACAK

Müftülüklerin; gelen başvurulardan, İstanbul için 40, Ankara için 25, 30 büyükşehir statüsünde il için 10'ar, diğer 51 ilden 5'er, 15 Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nden de 5'er imamı, mülakatla elemesi istendi. Yazıda ayrıca, toplam 695 imamın Diyanet İşleri Başkanlığı'nda da ayrıca bir sözlü sınava tabi tutulacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 10:44
banner218