banner339
banner274

Ruhani'den Trump'a: "Acemi..."

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD Başkanı Trump'ın, aralarında İran'ın da olduğu Müslüman yedi ülkenin vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklama kararıyla ilgili konuştu.

Ruhani'den Trump'a:
banner401
banner427

Trump'ı acemi olarak niteleyen Ruhani, "Diğer milletlerin vizelerini iptal etmek siyasete yeni başlamış kişilerin yapacağı bir iştir." ifadesini kullandı.

 

İran devlet televizyonunun haberine göre, başkent Tahran'daki bir  törende konuşan Ruhani, ABD'nin vize yasağına tepki göstererek, Trump yönetiminin  siyaset konusunda "acemi" olduğunu söyledi.

Ruhani, "Bugün halkları ayırma günü değildir. Diğer milletlerin  vizelerini iptal etmek siyaset arenasına yeni girmiş kişilerin yapacağı bir  iştir. Bunlar siyasete yeni girmiş kişilerdir. Başka bir alemden siyaset alemine  girdiler. Kendileri için bu tamamen yeni dünyayı anlayana kadar hem kendilerine  hem de başkalarına zarar verecekler." değerlendirmesinde bulundu.

Trump'ın kararının İran halkını hedef aldığını savunan Ruhani,  "Böylece ABD yönetiminin, İran devletine karşı oldukları ancak İran halkını  destekledikleri yönündeki iddiasının da yalan olduğu kanıtlandı." ifadesini  kullandı.

Ruhani, "Halkları ayırmak için duvar örme dönemi geçmiştir. Gün  iletişim günüdür. Birkaç aylık vize kısıtlaması halklar arasındaki ilişkiyi  koparamaz." diye konuştu.

ABD Başkanı Trump, 27 Ocak'ta imzaladığı kararnameyle, Suriyeli  mültecilerin ABD'ye gelişini askıya almış; Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya,  Somali ve Yemen vatandaşlarının da 90 gün boyunca ülkeye girişini  yasaklamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2017, 11:48
banner218