banner339
banner313

O ürünlere geçit yok!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci "Tekstil, ayakkabı, oyuncak ve takılarda insan sağlığını tehdit eden 'güvensiz' ürünlere yönelik denetimlere ağırlık verdik.

banner362
O ürünlere geçit yok!
banner353

2016 Ocak-Temmuz döneminde toplam 123 bin 330 tekstil ürünü denetlendi. Bu ürünlerden bin 489'unda güvensizlik tespit edildi" dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci, tekstil, ayakkabı, oyuncak ve takılarda insan sağlığını tehdit eden  'güvensiz' ürünlere yönelik denetimlere ağırlık verdiklerini belirterek,  "Ocak-Temmuz döneminde toplam 123 bin 330 tekstil ürünü denetlendi. Bu ürünlerden  bin 489'unda güvensizlik tespit edildi. Ayakkabı grubunda ise toplam 50 bin 872  ürün denetlendi. Bunlardan 199'unda güvensizlik tespit edildi ve idari yaptırım  uygulandı." dedi. Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, piyasa denetimlerine hız verdiklerini ifade etti.

Çalışmalarında özellikle tekstil, ayakkabı, oyuncak ve imitasyon takılara yoğunlaştıklarını anlatan Tüfenkci, bu ürünlerdeki kimyasallara yönelik  denetimlerin, kapsamı genişletilerek devam ettiğini belirtti.

Tekstil ürünlerinde kanserojen maddelerin yanı sıra risk oluşturan  uzun Kordon ve bağcıkların da denetiminin yapıldığını ifade eden Tüfenkci,  tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi için ürün etiketlerinin de kontrol edildiğini söyledi.

Tüfenkci, ayakkabı grubunda da bebek ayakkabıları ve özellikle yaz döneminde sıklıkla kullanılan terliklerle sandaletlerin denetimlerine ağırlık  verildiğine dikkati çekerek, bu ürünlerde kanserojen madde ve etiket kontrolü  yapıldığını dile getirdi.

DENETİM SONUÇLARI

Bakan Tüfenkci, denetimlerin sonuçlarına ilişkin, "2016 Ocak-Temmuz  döneminde toplam 123 bin 330 tekstil ürünü denetlendi. Bu ürünlerden bin 489'unda  güvensizlik tespit edildi. Yine aynı dönemde ayakkabı grubunda ise toplam 50 bin  872 ürün denetlendi. Bu ürünlerden 199'unda güvensizlik tespit edildi ve idari  yaptırımlar uygulanmaya başlandı." dedi.

İmitasyon takı ürünlerinde nikel ve kadmiyum kullanımının kısıtlandığını anımsatan Tüfenkci, "Bu ürünler özelliği gereği günlük hayatta sıklıkla kullanılan, fiyat olarak tüketicilerimizin kolaylıkla erişebileceği ve güvenliğin sorgulamadığı ürünlerdir. Söz konusu ürün grubunda, ocak ve Temmuz  ayları arasında toplam 36 bin 880 ürün denetlendi. Bu ürünlerin 78'inde  güvensizlik tespit edildi." ifadesini kullandı.

GÜVENSİZ ÜRÜN ÜRETİCİLERİNE CEZA

İnsan sağlığı açısından güvensiz olduğu belirlenen ürünlerin piyasadan toplatıldığını, üretici ve ithalatçılarına da 17 bin 700 lira ile 44 bin 257 lira  arasında değişen miktarlarda idari para cezası uygulandığını söyleyen Tüfenkci, ayrıca kamuoyunun da ürünlere ilişkin bilgilendirildiğini belirtti.

Bakan Tüfenkci, satın aldığı ürünün güvensiz olduğunu düşünen  tüketicilerin "Alo 175 Tüketici Hattı" veya "www.tuketici.gov.tr" adresine  bildirimde bulunabileceğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 13:05
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k