banner339
banner313

Milli Savunma Bakanı Işık'tan YPG açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, YPG'nin Rakka operasyonuna katılma olasılığıyla ilgili açıklamada bulundu.

Milli Savunma Bakanı Işık'tan YPG açıklaması
banner401
banner427

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rakkaoperasyonunda YPG güçlerinin bulunacağı iddiası ile ilgili olarak, "Bunun olmaması gerektiğini biz söylüyoruz. Alternatif konusunda, Türkiye'nin bu alternatifi oluşturma yeteneği var. O bölge insanından oluşacak özellikle Özgür Suriye Ordusu bünyesinde yeterli gücün oluşturulacağını biz söylüyoruz. ABD'nin bu noktadaki tavrını bu yönde değiştirmesini istiyoruz. Bu konuda da sonuna kadar ısrarcı olacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Işık, Menbiç'teki PKK/PYD unsurlarının çekilmesi konusu ile ilgili olarak da, "ABD, bu konuda sözünün arkasında durduğunu bize ifade ediyor. Bu saatten sonra sadece söze değil icraata bakmak durumundayız. Bir an önce inşallah verdikleri sözleri yerine getirirler. Yoksa Türkiye gereğini yapmakta tereddüt etmez" dedi.

ABD'Lİ KOMUTAN NE DEMİŞTİ?

Rakka'ya yönelik operasyon hazırlıklarıyla ilgili konuşan ABD'li komutan Stephen Townsend, YPG'nin bu operasyonda yer alması konusunda Türkiye ile görüşüldüğünü söylemişti. 

ABD'li komutan Townsend, YPG'nin de aralarında olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin DAEŞ'in kalesi konumundaki Rakka'yı kuşatacak kapasitedeki tek güç olduğunu iddia etmişti. 

ABD'li general Stephen Townsend, operasyona hazır olan güçlerle yakında Rakka için harekete geçileceğini de vurgulamıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 13:44
banner218