banner339
banner274

Komili Yağ artık ABD'lilerin

Komili ve Kırlangıç gibi markaları bünyesinde barındıran 55 milyon lira bedelle ABD merkezli Koninklijke Bunge B.V.’ye geçti.

Komili Yağ artık ABD'lilerin
banner401
banner427

Komili, Kırlangıç gibi markaların üreticisi Ana Gıda’nın hisselerinin dünyanın en büyük bitkisel yağ üreticilerinden ABD merkezli Koninklijke Bunge B.V.’ye devir işlemleri tamamlandı.

Ana Gıda’nın sahibi Anadolu Endüstri Holding’den (AEH) Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Bağlı ortaklığımız Anadolu Endüstri Holding A.Ş.’nin (AEH) Ana Gıda İhtiyaç Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş (Ana Gıda) şirketinde sahip olduğu yüzde 55.25 hisselerinin Koninklijke Bunge B.V.’ye satış işlemleri bugün tamamlanmış olup, toplam 55.62 milyon lira tutarındaki satış bedeli nakden tahsil edilmiştir. Mevcut durum itibariyle AEH’nin Ana Gıda’da herhangi bir hissesi kalmamıştır” denildi.

Bunge, 1818 yılında tahıl ticareti yapmak üzere Amsterdam/Hollanda’da kuruldu. Şirketin büyümesi ve faaliyet alanının genişlemesi ile birlikte 1856’da şirket merkezi Anwers/Belçika’ya, 20 yüzyılda Güney Amerika’ya ve 1999 yılında da New York’a taşındı.

Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren Bunge’nin 4 kıtada, 32 ülkede, 25 binden fazla çalışanı, 400’den fazla fabrika, depo, alım merkezi bulunuyor.

AEH’nin yüzde 55.25, SEEF Foods’un yüzde 44.75 paya sahip olduğu Ana Gıda’nın nihai satış bedeli yıl sonu bilançosuna göre belirlenecek. Ana Gıda bünyesinde, Komili, Kırlangıç ve Sezai Ömer Madra markaları bulunuyor. 1878 yılından bu yana üretimi yapılan Komili Yağ, Türkiye’nin en eski yağ markalarından biri konumunda.

KOMİLİ 3.KEZ EL DEĞİŞTİRDİ

Komili, 1995 yılında Komili ailesi tarafından dünyanın dev şirketlerinden Unilever’e satıldı.Unilever Komili markası ile 13 yıl üretim yaptı. Anadolu Grubu ise Kırlangıç markası ile piyasada yer alıyordu. 2008’de Unilever Komili’yi Anadolu Grubu’na sattı. Şirketin sitesinde yer alan bilgiye göre, Madra, Ana Gıda’nın en prestijli markalarından biri. Orijinali bir aile şirketi olan Madra’nın kuruluşu 1914 yılına dayanıyor. Madra, Türkiye’nin ihracat yapan ilk markası olarak da biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 17:40
banner218