banner339
banner274

'Kapıda vize' yasağı acenteleri vurdu

Yunan adalarına girişte "kapıda vize" uygulamasının kaldırılması, turizm acentelerini endişelendirdi. Bölgeye iş yapan turizm acenteleri göçmen krizi nedeniyle zaten işlerinin düşük olduğunu, bu kararla daha da düşeceğini belirtti.

'Kapıda vize' yasağı acenteleri vurdu
banner401
banner427

Avrupa Birliği (AB), Yunanistan'a bağlı Adalar için uyguladığı 'kapıda vize' uygulamasını geçtiğimiz haftalarda yasakladı. Bu karar Türk seyahat acentelerini büyük bir maddi kayıpla yüzyüze bıraktı.

Seyahat acenteleri kapı vizesinin kaldırılmasıyla yüzde 50 oranında yolcu düşüşü yaşayacaklarını vurgulayarak, Yunanistan makamlarının bunu ortadan kaldırabilmeleri için konsolosluklarındaki teknik ekip ve ekipmanlarının sayısını arttırarak, Shengen vizesi işlemlerini çabuklaştırmasını istedi.

'KAYBIMIZ İYİCE ARTACAK'

AB tarafından Yunanistan’ın adalarına yönelik kapıda vize uygulamasının kaldırılmasıyla sektör olarak müşteri oranında yüzde 50 ile 60 civarında bir düşüş olacağını kaydeden Kaplan, “Bu durum hem bizim, hem de bu sektörden ekmek yiyenler için çok büyük bir kayıp. Zaten Yunan adalarında göçmenler sebebiyle ciddi bir darbe yemiştik. Üzerine bir de bu gelince iyice kaybımız olacak. Bu yüzden de sınır kapısının bulunduğu bölgelerde Yunanistan makamları tarafından Shengen vizeleri işlemleri için vize ofisleri kurularak, en azından vize işlemlerinin daha çabuk olması sağlanmalıdır” dedi.

Ayvalık’tan Yunanistan’ın Midilli Adası’na feribotlarla seferler düzenleyen Jale Turizm'in sahibi Ahmet Jale ise, kapıda vizeye 2012 yılından bu yana özellikle Türk vatandaşların rağbet ettiğini hatırlatarak, “4 yıldan bu yana bu kolay vize ile binlerce Türk vatandaşı Yunanistan’ın Ege’deki adalarını gezip görme şansını yakalamıştı. Ama bu yıl AB Parlamentosu bu uygulamayı yasakladı. Oysa kapıda vize uygulaması halkımızın bu adalara gidebilmesinin önünü açıyordu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2017, 15:10
banner218