banner339
banner391
banner274

İkizini ve annesini kaybetti, kendisi yaşam mücadelesi veriyor

Suriye’de Esad rejiminin kuşatmasındaki bölgede sivil katliamı yapan savaş uçakları, altı yaşındaki ikizleri birbirinden ayırdı. Yaralı kurtulan ikizlerden Sabah Şeyh Kasım, bombardımanda annesini de kaybetti.

İkizini ve annesini kaybetti, kendisi yaşam mücadelesi veriyor
banner353

Esad rejimi ve RusyaSuriye'nin kuzeyindeki Halep ilinde, yaklaşık bir aydır kuşatmada tuttukları kent merkezinin doğusunu yoğun hava saldırılarıyla vuruyor.

Rejimin 19 Temmuz'da ateşkesi bitirmesiyle şiddetlenen saldırılarda 500'e yakın sivil hayatını kaybederken, bin 600'den fazlası yaralandı.

Savaş uçaklarının dün akşam Şear semtine yağdırdığı bombalarla beş katlı bir bina tamamen yıkıldı.

Enkaz altında kalan dört aileye ulaşmaya çalışan sivil savunma ekipleri, uzun uğraşlardan sonra dört kişilik Kasım ailesi tespit etti.

Ancak ekipler anne Haya Ahtarini'nin (25) cansız bedenine ulaştı.

Baba Hazım Şeyh Kasım ile 1 yaşındaki kızı Ayşe Şeyh Kasım'ı sağ kurtaran sivil savunma ekipleri, Sabah Şeyh Kasım ile Rağed Şeyh Kasım adlı çocukları enkazdan ağır yaralı çıkardı.

Yaralıların ve annenin cansız bedeninin sahra hastanesine getirilmesinin ardından altı yaşındaki Sabah ve Rağed'in ikiz olduğu fark edildi.

Ancak sağlık ekiplerinin kısıtlı imkanlarla yaptıkları müdahalede kurtarılamayan Rağed hayatını kaybetti. Sabah'ın, tıbbi malzemelerin tükendiği sahra hastanesinde tedavisi sürerken, babası Hazım Şeyh Kasım, AA muhabirine henüz olayın şokunu yaşadığını ve yorum yapmak istemediğini belirtti. 

Sabah'ı ikizinden ve annesinden ayıran saldırıyla ilgili bilgi veren Halep Sivil Savunma Müdürü Mohammed Novlo, AA muhabirine şunları söyledi:

"Rus savaş uçakları Şear'da deprem gibi sallayan bombalar attı. Beş katlı bina yerle bir oldu. Altı yaşındaki ikizlerden biri hastanede yaşamını yitirdi. Diğer ikizi tedavi altında. Durumu ciddiyetini koruyor. Malesef anne de yaşamını yitirdi. Görevimiz can kurtarmak. Ama bazen hayat insanın yüzüne gülmüyor." 
Kent merkezinin doğusunu vuran Rus savaş uçakları, en fazla tahribatı "nüfuz edici" bombalarla yapıyor. Bu tür bombalar, "sığınak avcısı" olarak da biliniyor.

Haleplilerin etkisini depreme benzettikleri "sığınak avcıları", zemine isabet etmesi halinde 5 ila 7 metre derinliğinde çukurlar açıyor.

FIRINDA EKMEK BEKLEYENLERİ VURDULAR

Esad güçleri ya da Rusya'ya ait olduğu tahmin edilen bir savaş uçağının yine Halep'te gerçekleştirdiği bir başka saldırıda ise kent merkezindeki bir fırın hedef alındı. Halep'teki sivil savunma yetkilisi Babiris Meşal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejime ya da Rusya'ya ait olduğunu düşündükleri bir savaş uçağının, muhaliflerin kontrolündeki Maadi mahallesinde ekmek fırınına saldırdığını söyledi.

Meşal, saldırıda, ilk belirlemelere göre fırında çalışan ve ekmek için bekleyenlerden altı kişinin hayatını kaybettiğini, beş kişinin yaralandığını bildirdi.

Tek katlı fırındaki enkaz kaldırma çalışması sürüyor.

Rejimin, Halep'te muhalif güçleri kuşattığı bölgelere, 19 Eylül'den bu yana Rusya ile birlikte artırtığı hava saldırılarında 500'e yakın kişi hayatını kaybederken bin 600'den fazlası yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 13:21
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k