banner339
banner313

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın dosyasına "yetkisizlik" kararı verildi

Diyarbakır'daki terör soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra 83 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın dosyası, "yetkisizlik" kararı verilerek Ankara'ya gönderildi.

HDP Eş  Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın dosyasına
banner401
banner427

Yüksekdağ hakkındaki iddianameyi kabul eden Diyarbakır 8. Ağır Ceza  Mahkemesi, sanık avukatlarının tahliye talebine ilişkin tutukluluk  değerlendirmesini yaptı.

Mahkeme, Yüksekdağ'ın üzerine atılı eylem nedeniyle kuvvetli suç  şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması, sanığın savunmasının  alınmamış olması ve dolayısıyla kanıtların henüz tamamen toplanmamış olması,  sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tutukluluk halinin devamına  karar verdi.

CMK'nın 12/2. maddesi gereğince Yüksekdağ'ın dosyasına "yetkisizlik"  kararı veren mahkeme, sanığın iddianamede yazılı eylemlerden yargılamasının  yapılması için dosyanın yetkili ve görevli nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesine  gönderilmesini kararlaştırdı.

İddianamede, Yüksekdağ'ın üzerine atılı olan "terör örgütü  yöneticiliği", "toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet", "halkı kin  ve düşmanlığa alenen tahrik", "suç işlemeye tahrik" suçlarından 30 yıldan 83 yıla  kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2017, 15:29
banner218