banner339
banner313

Halisdemir'i şehit edenler hakim karşısında

FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit edenlerden Üsteğmen Mihrali Atmaca savunma yaptı.

Halisdemir'i şehit edenler hakim karşısında
banner448
banner427

Atmaca "Bana, Tabur Komutanı Binbaşı Fatih Şahin tarafından, karargahın önünde yatan kişiyi etkisiz hale getirme emri verildi. Ben de yerde yatan kişiye hedef gözetmeden iki el ateş ettim" dedi. Şahin, Atmaca'nın kendisiyle ilgili beyanların doğru olmadığını öne sürerek, böyle de bir emir vermedim" dedi. Şehit Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir bunun üzerine Şahin'e "Onun adını ağzına alma" diye tepki gösterdi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın üçüncü gününde, sanıkların ifadelerinin alınmasına devam ediliyor.  Bugünkü duruşmada, darbeci general Semih Terzi ile Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı (ÖKK) ele geçirmek isteyen ekipte bulunan Üsteğmen Mihrali Atmaca'nın savunması alındı.

'ANKARA'YA GÖREVE GİDİLECEK'

Atmaca, 15 Temmuz günü Diyarbakır'da ÖKK üssünde bulunduğu sırada akşam saatlerinde "Ankara'ya göreve gidilecek" denildiğini söyledi. 
İlk başta Suriye'ye bir harekat yapılacağını düşündüğünü belirten Atmaca, Binbaşı Fatih Şahin'in telaşlı bir şekilde malzemelerini kontrol etmesinin ardından, otobüslere binerek Diyarbakır havalimanına hareket ettiklerini kaydetti. Otobüste ön tarafta oturduğunu, Başbakan Binali Yıldırım'ın "Küçük bir grubun kalkışması var, bastırılacak" dediği sırada radyonun sesini açtırdığını ifade eden Atmaca, şunları aktardı:

'BU PARALELCİLERİN DARBESİ'

"Yüzbaşı Ahmet Kemal Yılmaz, bana otobüste 'Bu paralelcilerin darbesi' dedi. Bunu bana söylemesinin sebebi de benim paralelcilere olan rahatsızlığımı bilmesi. Oradan biri, kim olduğunu hatırlamıyorum, 'Nereden biliyorsun?' gibi bir şey dedi. 'Türk Silahlı Kuvvetleri böyle bir darbeyi yapacak olsa her yerde olur, niye sadece Ankara ve İstanbul'da oldu?' diye düşündüm. Tabur komutanı, Ahmet Kemal yüzbaşıya çıkıştı, 'Eğer darbe emri alırsak ne yapacaksın, karşı mı çıkacaksın?' diye. Ahmet Kemal Yüzbaşı bir şey demedi."

KUŞKUM OLDU
Atmaca, "Aslında ben bu olayı çözmüştüm ama bizim başımızdakilerin yanlış tarafta olduğunu çözemedim. Bu da benim çözebileceğim bir şey değil." diye konuştu. Diyarbakır'dan uçağa bindiklerinde Binbaşı Fatih Şahin'in, Semih Terzi'nin önde oturduğunu işaret ettiğini belirten Atmaca, uçakta, Ankara'ya inildiğinde helikoptere bineceklerin seçildiğini söyledi.

Ankara'ya yaklaştıklarında, Terzi ile uçağın ön tarafında oturan Fatih Şahin'in kendilerini yanına çağırdığını ifade eden Atmaca, "Semih Terzi'nin elinde bir telefon vardı. Benim gördüğüm, Telegram benzeri bir arayüzü olan uygulama açıktı. Baktı, telefonun kılıfının kapağını kapattı." dedi. Atmaca, Ankara'ya indikten sonra Özel Kuvvetler Komutanlığına hareket ettiklerini belirterek, bu sırada paralel yapıya mensup kişilerin, birliğe girmeye çalıştığını düşündüğünü savundu. Atmaca, şunları anlattı:"Özel Kuvvetler ağaçlık bir yer. 'Biz buraya niye geldik' diye bir kuşkum oldu. Helikopterden indik ve yürümeye başladık. Ben, Semih Terzi'nin 1-1,5 metre önünde yürüyordum. Karargah binasına 10-15 metre kala arkamdan silah sesi duydum. 'Ah' diye biri bağırdı, sesinden bu kişinin Semih Terzi olduğunu anladım.

'TABUR KOMUTANI ATEŞ BASKISI OLUŞTURUN' DEDİ

Bunun üzerine silahımı elime aldım, güvenli bir yere sığındım. Etrafa baktım, karanlıkta bir şey görmedim. Daha sonra silahımdaki gece görüş dürbününü açtım. Yine bir şey görünmüyordu. Tabur komutanı 'ateş baskısı oluşturun' deyince, ateşin geldiği istikamete doğru ateş edildi." 

'ŞAHİN EMİR VERDİ, ATEŞ ETTİM'

Bu ateş sırasında vurulan kişinin (Ömer Halisdemir) karargahın önüne getirildiğini ifade eden Atmaca, "Bana, Tabur Komutanı Binbaşı Fatih Şahin tarafından, karargahın önünde yatan kişiyi etkisiz hale getirme emri verildi. Ben de yerde yatan kişiye hedef gözetmeden iki el ateş ettim." dedi.

Mahkeme Başkanı İsmail Ademoğlu'nun, "Ambulans görevlilerinin olay yerinde bulunduğunu" hatırlatması üzerine, Atmaca, "Ben ambulansı gördüm. Ambulansı göndermeye yönelik hiçbir şey söylemedim." karşılığını verdi.

Ademoğlu'nun, "İddianamede, Halisdemir'in nabzının hafif olduğunun belirtilmesine rağmen ateş ettiğiniz söyleniyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine Atmaca, "Ben o konuşmayı hiç duymadım." dedi."Keşke ateş etmeseydin komutanım, o haini konuştursaydık gibi bir şey diyen oldu mu?" sorusuna, Atmaca, "Duymadım" yanıtını verdi. 

'SEMİH TERZİ'NİN, ŞAHİN'İN HAİN OLDUĞUNU SÖYLEDİ'

Atmaca, Semih Terzi'nin vurulmasının ardından Yüzbaşı Ahmet Kemal'in kendisini telefonla aradığını anlatarak şunları kaydetti:
"Ahmet Kemal Yüzbaşı, Erhan Almaz'ın telefonundan beni aradı. Açtım 'Semih Terzi vuruldu, vuran da vuruldu, burada her şey çok karışık anlamadım' dedim. O da bana 'Karargahtan uzaklaşın, netleştiremediğimiz bir durum var' dedi. Daha sonra Semih Terzi'nin helikoptere götürüldüğünü gördüm. Fatih Şahin'e, 'Komutanım burada ne oluyor, nereye gidiyorsunuz?' diye sordum. 'Sen gelmiyorsun. Ben gidiyorum buranın emir komutası sende' dedi. Bu gidişten sonra ben Fatih Binbaşına sinirlendim emir komutayı bana verdi diye. Arkasından 'Nereye kaçıyorsunuz?' diye bağırdım. Cevap vermedi, duymamış da olabilir. Helikopter gittikten sonra Ahmet Kemal Yüzbaşı ile yine konuştum. Semih Terzi'nin, Fatih Şahin'in hain olduğunu söyledi.

Ben de ona 'Tabur komutanı tahliye eden helikopterle gitti. Hüseyin Oğuz'u arayın yakalasın' dedim. Ümit Bak ile Mehmet Ali Çelik'in de hain olduğunu söyledi. İsmail Çınar'a Mehmet Ali Çelik ve Ümit Bak'ı yakalayacağımızı, engel olurlarsa önce ayaklarına sıkacağımızı söyledim. İçeri girdik önce Mehmet Ali Çelik'i aldık, 'Komutanım bizimle beraber geliyorsunuz sorun çıkarmayın' dedik. Kendisi de elini beline attı. Bunun üzerine silahlarımızı kaldırdık. Bizim bu reaksiyonu görünce silahı bıraktı. Emrin olduğunu söyledi, ben de 'Zekai Paşa'nın emrini yapıyorum, zorluk çıkartmayın gelin' dedim. Üzerinden çıkan not defterlerini, telefonları aldık. Daha sonra Turgay Uslanmaz'ı ve Ümit Bak'ı aldık." 

Ömer Halisdemir'i vurduğunun görüntülerde ortaya çıktığını öne sürüldüğünü vurgulayan Atmaca, "Her şeyi dürüstçe anlatıyorum. İlk günden itibaren hiç bir şeyi gizlemedim. Yaşadığım vicdan azabını da kendim biliyorum" dedi. OdaTV'nin haberine göre Atmaca savunmasının sonunda mağdur müşteki bölümünde oturan şehit Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir ve kardeşi Soner Halisdemir'den özür dileyip "Tekrar şehit konusuna geleceğim, üzüyorsam affınıza sığınıyorum, biz geldiğimizde rahmetli şehidi darbeci sanıyorduk. Semih Terzi iki numaramız, onu darbeci olarak düşünmemiz mümkün değildi ki. İlk başta ateş etmedim. En son tabur komutanın emrine binaen ateş ettim. Aldığım emirler belli. Şehidimizin darbecilere karşı çıkmak için bunu yaptığını bilsem bunu yapar mıydım?" dedi. 

'ONUN ADINI AĞZINA ALMA'

Mihrali Atmaca'nın savunmasından sonra söz isteyen Fatih Şahin, kendisiyle ilgili beyanların doğru olmadığını öne sürerek, "bana suç yıkma çabası var" dedi. Fatih Şahin, "Rahmetli Ömer'i o pozisyonda hiç görmedim, böyle de bir emir vermedim" derken Hatice Halisdemir'in, "Onun adını ağzına alma" diye tepki gösterdi. Saat 09.00'dan 14.30 kadar devam eden duruşmanın 16.00'da başlayacak bölümünde mağdur müştekiler dinlenecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 16:19
banner218