banner339
banner274

Hakimden istismar mağduruna: Yem olma

Annesinin birlikte yaşadığı M.Y.A.'nın cinsel istismarına maruz kalan B.N.E. adlı genç kıza mahkeme başkanı Mithat Çelikel "Ayaklarının üzerinde durmayı öğren. Kurda kuşa yem olma" diye seslendi.

Hakimden istismar mağduruna: Yem olma
banner448
banner427

İstanbul Bahçelievler’de birlikte yaşadığı kadının 14 yaşındaki kızı B.N.E.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan M.Y.A.’nın ikinci duruşması yapıldı. B.N.E., 2013-2014 yılları arasında cinsel istismara uğradığını belirterek hala sanık ve annesi ile aynı evde yaşadığını anlattı. Mahkeme başkanı duruşma sonunda B.N.E:7ye “Senden bir yaş küçük kızım var. Yaşın genç. Sen ayaklarının üzerinde durabilen başarılı bir insan olmalısın. Ayaklarının üzerinde durmayı öğren. Kurda kuşa yem olma. Bundan sonra da kimseye ihtiyacın olmasın” dedi.

SANIK DURUŞMAYA KATILMADI

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya şu anda 18 yaşındaki olan mağdur B.N.E. ve müşteki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü vekili Sultan Koçyiğit Öztürk hazır bulundu. Tutuksuz sanık M.Y.A. duruşmaya katılmadı.

B.N.E, duruşmada şunları anlattı: “Evden kaçtım. Çünkü annemin bundan öncesinde yine birlikte yaşadığı bir başka insanı hazmedemediğimden dolayı evden kaçmıştım. Sanık da zaten bunu koz olarak kullanıyordu. Ve bana ‘Annen benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Ben bu evde senin için kalıyorum’ şeklinde beyanlarda bulunuyordu. Taciz içerikli mesajları vardı.”

‘AYNI EVDE KALMAK ZORUNDAYIM’

14 yaşındayken 2013-2014 yılları arasında cinsel istimara uğradığını anlatan B.N.E, “Sanığın cezalandırılmasını istiyorum. Ben hala, annem ve o şahısla aynı evi paylaştığı için aynı evde kalmak zorundayım. Fakat kendisiyle merhaba diyecek bir diyaloğum bile bulunmamaktadır” diye konuştu.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Duruşma Savcısı Hüseyin Parlakkılıç, mütalaasında 2013 yılı içerisinde mağdurun İstanbul’daki annesinin yanına taşındığı, 2014 yılına denk gelecek şekilde sanığın B.N.E.’ye yönelik cinsel istismara yönelik hareketlerde bulunduğunu söyledi. Sanığın atılı suçu kabul etmediği, ancak B.N.E’nin ısrarlı şekilde birbiriyle örtüşen anlatımları ve olayları samimi anlattığına dair izlenimle sanık hakkında iftira yapmasını gerektirecek bir neden görülmediğini belirtti.

Savcı, B.N.E ile sanığın aynı evde birlikte yaşıyor olmalarından dolayı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan beraatini talep etti. Mütalaada, savcı “Sanığın B.N.E.’nin telefonuna göndermiş olduğu cinsel içerikli mesajlar, talep edilmiş bulunan cinsel istismar suçunun içinde eriyeceğinden bu suçtan cezalandırılmasına yer bulunmamaktadır” dedi. Mütalaada sanığın “Zincirleme cinsel istismar” suçundan 10 yıldan 26 yıl 3 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

‘TOPLUMDAKİ KÖTÜ İNSANLARDAN KORU KENDİNİ’

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün ve mağdurun davaya müdahillik talebini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. Duruşma bitiminde Mahkeme Başkanı Mithat Çelikel genç kıza şu şekilde nasihatte bulundu:
“Senden bir yaş küçük kızım var. Yaşın genç. Sen ayaklarının üzerinde durabilen başarılı bir insan olmalısın. Ayaklarının üzerinde durmayı öğren. Toplumdaki kötü insanlardan koru kendini. Kurda kuşa yem olma. Bundan sonra da kimseye ihtiyacın olmasın. İlla devlet koruması istiyorsan avukatınla devlet desteği için yardım isteyebilirsin.”

29 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede şüpheli M.Y.’A.’nin, mağdure B.N.E.’ye “Cebir Tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Çocuğa karşı cinsel taciz” ve “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlarından 13 yıl 3 aydan 29,5 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 14:49
banner218