banner4

Gündoğmuş'ta köylülerden HES eylemi

Bizleri hiçe sayıyorlar'

Gündoğmuş'ta köylülerden HES eylemi
banner26

ANTALYA'nın Gündoğmuş İlçesi'nde Alara Çayı üzerine yapılması planlanan HES'le ilgili projesinin bilgilendirme toplantısı, köylülerin katılmaması nedeniyle yapılamadı.

Toplantı için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden gelen 8 kişilik ekip, köylülerin protestosuyla karşılaştı. Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı toplantının yapılacağı Kayabükü köy odası önünde toplanan yaklaşık 200 köylü, katılmadığı HES toplantısını teneke ve çan çalarak engelledi. 

Derya Enerji Üretim Limited Şirketi tarafından Alara Çayı'na yapılması planlanan 'Kamer Regülatörü, HES, Kırma Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisleri' ile ilgili, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği'nin 9'uncu maddesi gereğince düzenlenen toplantıya köylüler katılmadı. Toplantının yapılamadığı da tutanakla kayıt altına alındı. 

HES DOĞA KATLİAMIDIR

Eyleme destek vermek için Gazipaşa, Akseki, Kumluca, Alanya, Manavgat ve Antalya'dan HES mağdurları da Kayabükü Köyü'ne geldi. Bölgede yapılmak istenen projelerin doğa katliamı olduğunu belirten CHP eski Alanya İlçe Başkanı Mevlüt Güven, "Bu projeye halkımızın tepkisini ortaya koymak için toplandık. 12 köyü ilgilendiren HES projesinin iptali için, Fikret Kılınç öncülüğünde ve köylerden temsilcilerle dava açıldı. Bu dava Antalya 1'inci Bölge İdare Mahkemesi'nce geçen yıl köylüler lehine sonuçlandı. Mahkeme kararının hiçe sayılarak yeniden farklı bir şirkete ihale yapıldığını öğrendik. Köylülerin tamamı HES projelerine karşı" diye konuştu.

BÖLGE DOĞAL SİT ALANI

Bölgenin özelliklerine de değinen Güven, "Bölgedeki Uçansu Şelalesi, kar suyuyla beslenen dünyadaki ender şelalelerden birisi. Ayrıca bu bölgedeki yaklaşık 2 kilometrelik alan, birinci derece doğal sit alanı. 2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü, Alara havzasını dünyanın yaşanabilir 15 havzasından birisi ilan etti. Bu doğal güzelliklerin ortadan kalkmasını istemiyoruz" dedi.

'BİZLERİ HİÇE SAYIYORLAR'

Köprülü Mahallesi Muhtarı Ayhan Yılmaz da "Yaklaşık 4 yıldır bölgede HES çalışması var. 2 yıl önce açtığımız dava lehimize sonuçlandı. Şirket ismini değiştirerek yeni bir projeyle karşımıza çıktı. Düzenlenen toplantıya katılmadık ve toplantının yapılamadığına dair tutanak tutturduk. Burada asıl amaç doğayı katletmek. Bizleri hiçe sayıyorlar. Bizler bu onurlu ve dik duruşu sergilemek zorundayız. Doğayı nasıl teslim aldıysak bizden sonraki nesle de aynı şekilde bırakmalıyız" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 13:30

banner79

banner78