banner339
banner274

FETÖ’ye büyük operasyon

İstanbul merkezli 32 ilde FETÖ operasyonu düzenleniyor. Soruşturma kapsamında 142 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

FETÖ’ye büyük operasyon
banner401
banner427

FETÖ’nün (Fethullahçı Terör Örgütü) kamudaki yapılanmasına yönelik devam eden operasyonlar kapsamında yurt genelinde onlarca kişi gözaltına alındı, yüzlerce örgütle bağlantılı olduğu düşünülen kişi hakkında ise gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY’nin askeri ve askerlerden sorumlu sivil yapılanmasına yönelik 32 ilde eşzamanlı olarak operasyon düzenledi. Hakkında yakalama kararı bulunan 142 kişiden 40’ı İstanbul’da yakalanarak gözaltına alındı. Bazı şüphelilerin örgütün şifreli mesajlaşma programı ‘Bylock’ kullanıcısı olduğu öne sürülüyor.

Diğer illerde yürütülen operasyonlar ise şöyle;

Konya merkezli 31 ilde Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmada örgütün imamları olduğu ileri sürülen 46 kişi gözaltına alındı. Polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 8’i tutuklandı, 38 şüpheli adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında örgüt yapılanmasında terör örgütünün il, ilçe, bölge, ünite imamları, talebe mesulü bölge muhasebecisi, eyalet mesulü, sohbet hocaları olduğu ileri sürülen 100 kişi belirlendi. Bu kişiler hakkında ‘Örgütün il yöneticiliğini yapmak, örgüte üye olmak, örgüte finans sağlamak, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından yakalama kararı çıkartıldı.

Yakalama kararının ardından da 23 Şubat’ta Konya merkezli 31 ilde daha önce belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 46 kişi gözaltına alındı. Polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 8’i çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, 38 şüpheli ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

ADANA MERKEZLİ 7 İLDE FETÖ/PDY OPERASYONU: 23 GÖZALTI

Adana’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ-PDY) yönelik operasyonda emniyet müdürleri ve polislerin de olduğu 23 kişi gözaltına alındı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütlü bağlantısı olduğu iddia edilen kişilere yönelik Adana merkezli İstanbul, İzmir, Kayseri, Osmaniye, Antalya ve Hatay’da çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, aralarında emniyet müdürleri ve polislerin de olduğu 23 kişi gözaltına alındı.

Adana’da gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, diğer illerde gözaltına alınanların ise gün içinde Adana getirileceği belirtildi.

ESKİŞEHİR’DE 15 KİŞİ TUTUKLANDI

Eskişehir’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 17 emniyet mensubundan 14’ü ile 1 emekli jandarma astsubay, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Şüphelilerden 1’i savcılık tarafından, 2’si de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan 15 şüpheli Eskişehir H Tipi Cezaevi’ne götürüldü.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 10:07
banner218