banner339
banner274

Eğitim-İş'ten 'hayır' eylemi

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde Eğitim-İş tarafından anayasa değişikliğine 'hayır' eylemi yapıldı.

Eğitim-İş'ten 'hayır' eylemi
banner401
banner427

Eğitim-İş Antalya Şubesi öncülüğünde Manavgat Cumhuriyet Meydanı'nda 'Teröre Bölünmeye Hukuksuzluğa ve Başkanlığa Hayır' etkinliği düzenlendi. Eğitim-İş üyelerinin yanı sıra CHP Manavgat ilçe yönetimi ve partililerle Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri de etkinliğe destek verdi.
Burada basına açıklama yapan Eğitim-İş Şube Başkanı Fatin Iltar, halkın karşı karşıya olduğu hayati sorunlar ortadayken, iktidarın tek derdinin başkanlık olduğunu savundu.

Iltar, "Adı cumhurbaşkanı olsa da sistem 'başkanlık' sistemidir, bir rejim değişikliğidir. Bütün yetkiler bir kişinin elinde toplanacaktır. Türkiye'de mevcut olan siyasal rejim eksiklikleriyle de olsa demokratik bir cumhuriyettir. Bu değişiklik mevcut olan demokratik yapıyı da sonlandırıp, otoriter-totaliter bir sistemin anayasal zeminini oluşturacak, siyasal, etnik ve mezhepsel çatışmalarla hızla ülkemizi bölünmeye itecektir" dedi.


Anayasa değişikliğine tüm kamu çalışanlarının 'hayır' demesinin bir zorunluluk olduğunu aktaran Iltar, "Bu anayasa ile yürütme gücünü tek başına kullanabilen, parti başkanı olarak milletvekillerini yani meclisi belirleyebilen, yargı üzerinde tam bir hakimiyet sağlayan, fiilen denetimi mümkün olmayan tek adamlık rejiminin gelmesi kaçınılmazdır. Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi niteliğindeki Amasya Genelgesi'nde 'Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı belirleyecektir' diyen bu ulus, gasp edilmek istenen egemenliğini yine kendisi müdafaa edecektir. Ülkemizin ve milletimizin birliği için, ulusun egemenliği için, demokrasimiz için, cumhuriyetimiz için başkanlık anayasasına 'hayır' diyelim, bölünmeyelim" diye konuştu.


Basın açıklamasının ardından grup İzmir Marşı'nı söyleyerek dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 17:45
banner218