banner339
banner313

'Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında ilk pürüz' iddiası

Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında Binali Yıldırım’ın başbakanlığı dönemindeki ilk pürüzün TRT Yönetim Kurulu’nun belirlenmesinde yaşandığı iddia edildi.

'Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında ilk pürüz' iddiası
banner401
banner427

RTÜK'ün başbakanlığa önerdiği, Başbakanlığın da Bakanlar Kurulu kararı olarak imzalaması için Cumhurbaşkanlığı'na gönderdiği TRT aday listesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan döndüğü öğrenildi.

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, daha önce Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde; Davutoğlu'nun önerdiği müsteşar, müsteşar yardımcıları ve genel müdürler başta olmak üzere pek çok bakanlıkta üst düzey görevlere gelecek isimlerin Cumhurbaşkanlığı tarafından reddedilmesine benzer bir durumun Binali Yıldırım hükümetinde de yaşandığı öğrenildi.

TRT'nin iki yönetim kurulu üyesi Feridun Keşir ve Hikmet İnce'nin 4 yıllık görev süreleri 16 Ocak'ta doldu. Basın ve medyadan sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 17 Ocak'ta RTÜK'ü ziyaret etti. Bu toplantıda, Kurtulmuş'un hükümetin TRT Yönetim Kurulu'nda görmek istediği isimlere işaret ettiği öğrenildi.

24 Ocak tarihli üst kurul toplantısında, 'kültür ve sanat' alanında Ergun Yıldırım ve Cumhur Kemal Koca; 'elektronik ve kitle iletişim' alanında ise Ali Osman Öztürk ile Hilmi Bolatoğlu'nun adaylıkları Başbakanlığa gönderildi. Başbakanlık da 4 adaydan her bir alan için iki ismi belirleyerek Cumhurbaşkanlığı'na gönderdi. Bundan sonra Cumhurbaşkanı'nın onaylaması ve iki TRT Yönetim Kurulu'nun atanmalarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyordu. Ancak aday listesi üzerinde Erdoğan'ın itirazları oldu. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, aday listesini Başbakanlığa geri gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 09:51
banner218