banner339
banner274

CHP'den referandum kampanyası için 'Sayın Cumhurbaşkanı' kararı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekillerinin buluştuğu toplantıda referandum kampanyası için iletişim teknikleri anlatıldı.

CHP'den referandum kampanyası için 'Sayın Cumhurbaşkanı' kararı
banner401
banner427

Vekillere verilen bilgi notunda, "Sahada ‘Erdoğan’ veya ‘Tayyip’ yerine ‘Sayın Cumhurbaşkanı’ hitabı kullanılacak" ifadesi dikkat çekti.

CHP Meclis grubu dün olağanüstü toplandı. Basına kapalı toplantıda, anayasa referandumu stratejisi hakkında milletvekillerine bilgi verildi. Toplantıda, uzmanların saha çalışmalarına yönelik sunumları yapıldı, söylem birliği sağlanması konusunda örnekler verildi.

PROVOKASYON UYARISI

Hürriyet'ten Rifat Başaran'ın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çalışmaların olumlu gittiğini belirterek, "Kampanyamız boyunca şu ana kadar bir sorun görünmüyor. Bu referandumdan ‘Hayır' sonucu çıkma olasılığı yüksek görülüyor. AKP, bu sonucu hazmedemeyebilir. Bu nedenle sahadaki çalışmalarınızda provokasyona karşı dikkatli olun" uyarısında bulundu.

Milletvekillerine talimatlar da veren Kılıçdaroğlu, "Sonuç almak istiyorsak yüz yüze, ev ev, kapı kapı dolaşarak çalışma yapacağız" dedi.

Toplantıda, ‘Hayır' oyu verecek AKP ve diğer sağ görüşlü seçmenlerin kaygıları üzerine yapılan bir araştırmanın sonucuyla ilgili milletvekillerine sunum yapıldı. AKP'li kararsız seçmenin belirsizlik, istikrarsızlık, kamplaşma gibi kaygılar dile getirdiği belirtilerek, kararsız seçmenlerin kaygıları üzerinden yeni bir söylem ve stratejinin izlenmesi istendi. Milletvekillerine sahada insanların değerlerine dokunulmaması ve bunlara karşı söylem kullanılmamasının önemine dikkat çekildi.

OTORİTEYİ VURGULAMAK İÇİN 'TEK ADAM' DENECEK

Milletvekillerine söylem birliği sağlanmasıyla ilgili bilgi notu dağıtıldı. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' yerine ‘Başkanlık sistemi' denmesi önerilirken, ‘diktatör, padişah, hükümdar' ifadeleri yerine otoriteyi vurgulamak için ‘Tek adam' denmesi önerildi. ‘Erdoğan' veya ‘Tayyip' yerine saygıyı dile getirmek amacıyla ‘Sayın Cumhurbaşkanı' hitabının kullanılması istendi. Aidiyet kavramını öne çıkarmak için ‘yurttaş' yerine 'millet'; 'halk' yerine ‘Bizim insanımız' kelimelerinin kullanılması tavsiye edildi

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 11:06
banner218