banner339
banner313

Cep telefonunu pantolonunda taşıyan erkekler dikkat!

Kasık bölgesine yakın tutulan telefondaki elektromanyetik ısı spremleri pişiriyor. Baba olma yolunu kapatıyor...

Cep telefonunu pantolonunda taşıyan erkekler dikkat!
banner401
banner427

Genetik sorunların yanı sıra birçok faktör çiftlerin bebek hayalini sekteye uğratıyor. Özellikle genç erkekler pantolonlarının cebine koydukları telefonlar yüzünden kısırlık tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Dr. Betül Görgen, "Bu erkeklerin yüzde 47'sinde sperm parametreleri ciddi olarak bozuluyor" diyor. Testislere yakın taşınan telefonların sperm sayısının düşmesine yol açtığını söyleyen Dr. Görgen, bu duruma elektromanyetik aktiviteden kaynaklanan ısı artışının neden olduğunu belirtiyor.

MİDE İLAÇLARI İÇMEYİN

Mide yanması için kullanılan ilaçlar da, genç erkeklerde kısırlık riskini artırıyor. Dr. Betül Görgen, "Lansoprazol (Zoprol caps), Omeprazol (Losec, Prisolec tb) etken maddeli ilaçlar erkekleri kısırlaştırıyor" diyor. 20-30'lu yaşlardan itibaren 6 ay ve daha uzun süreyle bu ilaçları kullananlarda sprem miktarının azalıyor. Bağırsaklardaki ortamı değiştiren bu ilaçlar sağlıklı sperm oluşumunda önemi olan B vitamini yetersizliğine yol açıyor.

7-9 SAATLİK UYKU ÖNEMLİ

Erkeklerde uyku saati de babalık yolunda önemli rol oynuyor. Gecede 6 saatten daha az uyuyan erkeklerin eşlerinin gebe kalma şansı yüzde 43 azalıyor. Aynı zamanda 9 saati aşan uykunun da gebelik olasılığını yüzde 42 azalttığı belirtiliyor. Gecede 7-9 saat arası uykunun erkekler için (üreme kapasitesi açısından) en ideal süre olduğunu söyleyen Dr. Betül Görgen, sperm gelişmesinde anahtar hormon olan "testosteron" üretiminin, uyku bozukluklarından etkilendiği vurguluyor..

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 11:47
banner218