banner339
banner313

Bir şahıs üzerine 'evet' yazdığı Türk Bayrağını balkonuna astı!

Referandumda “Hayır” diyeceklerini açıklayanların başına gelmeyen kalmazken, “Evet” propagandası tam gaz devam ediyor. Manisa'da bir şahız üzerine 'evet' yazdığı Türk Bayrağını balkonuna astı. Ancak bu Türk Bayrağı Kanununa göre suç.

Bir şahıs üzerine 'evet' yazdığı Türk Bayrağını balkonuna astı!
banner401
banner427

Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde yaşayan 63 yaşındaki F.K., evinin balkonuna üzerine ‘Evet' kelimesini işlediği Türk Bayrağı astı. 80×120 santimetre ebatındaki bayrak, bazı vatandaşların tepkisine neden oldu. Bayrağın üzerine bu şekilde işleme yapılmasının Bayrak Kanunu'na aykırı olduğunu belirten vatandaşlardan Mahmut Var, “Türk Bayrağı'nın bu şekilde siyaset malzemesi yapılmasını kınıyorum” diyerek tepkisini dile getirdi. Bayrağı asan F.K. ise “Türk Bayrağı bizim. Referandum olacak, ‘hayır' diyen de ‘evet' diyen de Türk Bayrağı taşıyor. İşte olay bu kadar basit” diyerek, tepkilerin yersiz olduğunu söyledi.

İŞTE 2893 SAYILI TÜRK BAYRAĞI KANUNU

Türk Bayrağı Kanunu’na göre de ay yıldızlı bayrağımızın üzerine yazı yazmak suç.

İşte o maddedeki ilgili kısım;
-Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez.
-Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.
-Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.
-Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.
-Bu Kanuna ve çıkarılacak tüzüğe aykırı olarak Bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır. Bu yasağa aykırı olarak yapılan Bayraklar o mahallin yetkili amirlerince toplatılır.
-Bu Kanun hükümlerine aykırı davranışta bulunanlara, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi uyarınca idarî para ceza verilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 09:23
banner218