banner339
banner274

Bakan Ağbal'dan otomotivde vergi düzenlemesine yeşil ışık

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'e konuk olduğu canlı yayında Varlık Fonu'na yapılan şirket devirleri, yabancıya konut satışı, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde yapılan vergi indirimi gibi konularda önemli açıklamalar yap

Bakan Ağbal'dan otomotivde vergi düzenlemesine yeşil ışık
banner401
banner427

 Bakan Ağbal, vergi indirimleri konusunda otomotiv sektörüne de yeşil ışık yakarken, "Ekonomiye can katacak her düzenleme için karşılıklı oturur, konuşuruz" ifadesini kullandı.

İşte Bakan Naci Ağbal'ın konuşmasından satırbaşları;

* Türkiye Varlık Fonu hakkında geç kaldı. Burada önemli bir insiyatif alarak Varlık Fonu'nu kurduk. Varlıkların bir  araya getirilmesi ile oluşturulacak sinerji ile , Türkiye uluslararası projelerde önemli bir aktör haline gelecek, Varlık Fonu altına alınan şirketler, sayesinde yeni kaynak üretilecek. Türkiye'de sermaye piyasalarındaki oynaklıkların engellenmesi, büyük altyapı projelerin finansmanında önemli bir kaynak elde edilecek. 

* Varlık Fonu altına giden şirketler , daha fazla katma değer üretecekler. Başka alacağımız kararlarla, uluslararası ortaklıklar da yaparak Varlık Fonu daha da güçlenecek.  Kamu Varlıklarından hangileri bir araya getirildiğinde nasıl daha stratejik bir hal olabilir bunu düşünüyoruz. 

Varlık Fonu için 3 aşamalı denetim var

* Varlık Fonu bağımsız kuruluşlar tarafından 3 aşamada denetlenecek. Bağımsız denetim var, Başbakan tarafından görevlendirilen 3 denetim görevlisi olacak ve aynı zamanda meclis denetimi var. Her sene yıllık bağımsız denetim raporu ve başbakana sunulan denetim raporu meclise gidecek. Plan bütçe komisyonu her sene oturacak, fondaki tüm şirketleri tekrar tekrar denetlenecek. 

Varlık Fonu'na devredilen şirketlerin yönetim ve stratejilerine müdahale olmayacak

* Kimse tereddüt etmesin. Varlık Fonu'na devredilen şirketlerin stratejileri, yönetimleri ve personelleri şu anda olduğu gibi devam edecek. Hatta oluşturulan sinerji sayesinde varlıkların oluşturduğu bu değere daha fazla değer katılacak. Sadece hisse devri yaptık. Özelleştirme idaresindeki hisseleri alıp Varlık Fonu'na devrettik. Özellikle kanuna yazdık, uluslararası standartlara sahip stratejilerle yönetilecek. Her şirketin kendi yönetim kurulu ve yönetimleri var. Sadece hissedarlıktan kaynaklanan yönetim organlarını oluşturma yetkisini kullanacak. Stratejilere ve alınan kararlara hiçbir şekilde müdahale olmayacak.

* Özelleştirme fonunda olan varlıklarda bu fona devredilen şirketler arasında yer alıyor. Halkbank ve THY, özelleştirme planında olan şirketler... Bu varlıklarla ilgili bu şirketlerle ilgili özelleştirme süreçleri yine hükümet tarafından kararlaştırılacak. Varlık Fonu yine hükümetin, bu devletin fonu, kimse endişe etmesin.

Vergi indirimi yüzde 5 olarak uygulanacak

* Vergisini düzenli ödeyen vatandaşlar için bakanlık olarak uzun süre üzerinde çalıştık. Basit bir sistem bir vergi mükellefi, mükellef olduğu vergi beyannamelerini süresinde ödemiş, yapılan denetimlerde herhangi bir eksiklik bir yanlışlık bulunmamışsa bu mükellefimizi ödüllendireceğiz. Yeni uygulama kapsamında, tam uyumlu bir vatandaşımız ise hesaplanan verginin yüzde 5'ini almayacağız. Hedef kitle çoğunlukla KOBİ'ler...  İndirilecek olan vergi bir milyon lirayı aşmamak üzere yüzde 5 vergi indirimi yapılacak. 1 milyon liralık parasal sınırı koymamızın nedeni, daha çok küçük ve orta ölçekli şirketlerin faydalanması için...

Yabancıya konu satışı...

* İnşaat sektörümüzün ortaya koyduğu performans ile bölge ülkelerinden yatırım çekebiliyor. Yabancıya konut satışı bir ihracat, ülkeye döviz kazandıran şirket... Bugün bir inşaat şirketi yabancıya konut veya iş yeri açtığında yüzde 18'lik KDV'yi ödemeyecek. Yabancılara konut satan inşaat şirketlerinin üzerine aldığı vergi yükünü iade edeceğiz. Geçtiğimiz yıl yabancılara 18 bin konut satılmış. Yeni düzenlememizde konut dışında ofisler de var. İnanıyoruz ki yabancılara yapılacak konut ve iş yeri satışları ciddi bir dinamizm kazanacak.  

* Geçtiğimiz hafta beyaz eşya ve mobilyada vergi indirimi yaptık. Bu düzenleme müthiş bir ilgi gördü. Bütün firmalar ertesi gün gazetelere reklam verdiler. Mobilya ve beyaz eşya sektörü geniş kitlelerin alım yaptığı sektörler... Önümüzdeki dönemde mobilya ve beyaz eşyada ciddi bir hareketlilik getirecek. Konutta da benzer düzenlemeler yaptık. Gündemimizde inşaat maliyetlerini düşüren vergi oranlarını aşağıya çekebilecek yetkiyi Bakanlar Kurulu'ndan aldık. Tapu harcında oran farklılaştırması yetkisi altık. 

* Otomotivde sektörlerle istişare ediyoruz. Onlarla konuşuyoruz. Ekonomiyi canlandıracak tedbirler alınması gerekiyorsa, karşılıklı oturur konuşuruz. Hem otomotiv sektörü diğer bütün sektörlerde ekonomiye can verecek düzenlemeyi yaparız. Bir taraftan bütçenin iki yakasını bir arada tutmak, bir taraftan da ekonomiyi canlı tutmak için çalışmalarımızı yapıyoruz. Referandum sonrası Türkiye ekonomisinde yatırım patlaması yaşanacak. 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 11:02
banner218