banner158

21 yeni büyükşehir belediyesi geliyor

İçişleri Bakanlığı'nın 21 kente daha büyükşehir statüsü vermek için çalışma başlattığı belirtiliyor. Düzenleme yapıldığında büyükşehir sayısı 51'e çıkacak.

21 yeni büyükşehir belediyesi geliyor

Türkiye’de halen 30 olan büyükşehir sayısının bu yıl içinde yapılacak yasal düzenleme ile 51’e çıkarılacağı belirtildi. Düzenlemenin Cumhurbaşkanı Erdoğan7ın isteği doğrultusunda yapılacağı kaydedildi.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre İçişleri Bakanlığı’nın ‘2017 Yılı Performans Programı’nda büyükşehir sayısının artırılması için yapılacak çalışmalar belirlendi. Bakanlık 2017’de, “Yeni büyükşehir belediye modelinin takibi ve uygulanabilirliğini sağlamaya yönelik çalışma yapmayı” hedef olarak belirledi. Büyükşehir sayısının 30’dan 51’e çıkarılması için 700 bin nüfus ile büyükşehir olma kriterinin 400 bine düşürülmesi planlanıyor.

HANGİ İLLERE YARAYACAK?

Bu durumda Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Osmaniye gibi 500 binin üzerinde nüfusu olan illerin yanı sıra nüfusu 400 binin üzerinde olan ve 400 bine yaklaşmakta olan Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce gibi iller de büyükşehir oluyor.

ŞU ANDA 30 BÜYÜKŞEHİR VAR

Türkiye’de halen 30 Büyükşehir bulunuyor. Büyükşehir statüsü ilk olarak 1984 yılında Ankara, İstanbul ve İzmir’le başladı. Bugün büyükşehir statüsündeki 30 il şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 12:26
banner192