banner339
banner313

1 aylık bebekleri ıslak mendille boğulmuştu! Aileden flaş karar

Konya'da Zeynep (20) ve Ubeydullah Şerbetçi (24) çifti, geçen yıl özel bir hastanede kuvözde tedavi gören 1 aylık bebekleri Yasir'in soluk borusuna ıslak mendil sokup öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan erkek hemşire Musa G.(20) hakkındaki şikayetleri

1 aylık bebekleri ıslak mendille boğulmuştu! Aileden flaş karar
banner401
banner427

1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Cumhuriyet Savcısı ise mahkemedeki mütalaasında Musa G.'nin 25 yıl hapisle cezalandırılmasını talep etti. Konya'da geçen yıl Ağustos ayında 8 aylık hamile Zeynep Şerbetçi, erken doğum yapanak 2 kilo 700 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya tirdi. Şerbetçi çiftinin 'Yasir' adını verdikleri bebeği muayene eden, doktorlar erken doğum nedeniyle ciğerlerinde gelişme görülmediğini tespit etti. Bunun üzerine Yasir bebek doğumun gerçekleştiği özel hastanede kuvözde tedavi altına alındı.

SOLUK BORUSUNDAN ISLAK MENDİL ÇIKTI

Kuvözde tutulan Yasir bebekte boğada şişme, daralma, kusma baş gösterdi. Bunun üzerine hastanenin kulak burun ve boğaz hastalıkları doktoru, minik Yasir'i geçen yıl 1 Eylül günü ameliyata aldı. Yapılan ameliyatta minik Yasir'in boğazındaki şişliğin soluk borusunu yırtıp tıkayan bir ıslak mendil olduğu tespit edildi. Yasir bebek, soluk borusundaki ıslak mendil çıkartılarak yoğun bakıma alındı. Ancak ameliyattan 6 gün sonra yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

ÖLÜM NEDENİ ISLAK MENDİL

Bu olayın ardından Şerbetçi ailesi, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Minik Yasir'in yapılan otopsisinde ölümünün, soluk borusunu tıkayıp yırtan ıslak mendilden kaynaklandığı belirtildi. Bunun üzerine çalışma başlatan Cinayet Büro Amirliği ekipleri, hastanenin güvenlik kameralarını ve bebeğin tedavi gördüğü klinikte incelemede bulundu. Klinikte görev yapan 3 hemşirenin hasta takip çizelgelerini inceleyen polis, Yasir bebekten sorumlu olan hemşire Musa G.'nin çizelgesinde düzensizlik ve çelişki olduğunu saptadı.

'AĞZINI TEMİZLERKEN, ISLAK MENDİL BOĞAZINA KAÇTI'

Şüphe üzerine gözaltına alınan erkek hemşire Musa G. ifadesinde, Yasir bebeğin ağzını temizlerken ıslak mendilin boğazına kaçtığını ileri sürdü. Musa G., ''O gün sabaha karşı Yasir bebeği biberonla emzirmek istedim. Süt bir anda boğazına kaçtı ve kusmaya başladı. Islak mendille ağzını temizlerken, mendil birden boğazına kaçtı. Çıkarmaya çalıştım ama olmadı'' dedi. Musa G., çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

ANNE VE BABA ŞİKAYETTEN VAZGEÇTİ

Konya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'kasten öldürme' suçundan tutuklu yargılanan hemşire Musa G., ikinci kez hakim karşısına çıktı. Davaya katılan Yasir bebeğin babası Ubeydullah ve annesi Zeynep Şerbetçi, bebeklerinin ölümüne neden olduğu iddiası ile yargılanan sanık Musa G. hakkındaki şikayetinden vazgeçtiklerini belirtti.

SANIĞIN 25 YIL HAPSİ İSTENDİ

Mahkemede mütalaası istenen Cumhuriyet Savcısı, sanığın ihmalli davranışıyla kasten bebeğin ölümüne sebebiyet verdiğinin anlaşıldığını belirterek, 20 ile 25 yıl arası hapisle cezalandırılmasını talep etti. Duruşma, karar verilmesi için ertelendi. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2016, 14:30
banner218