RTÜK Başkanı Şahin: Haber sunucusu olan birinin devlet yetkililerini tehdit etmesi haddi değildir RTÜK Başkanı Şahin: Haber sunucusu olan birinin devlet yetkililerini tehdit etmesi haddi değildir
2024 yılı itibarıyla yurt dışı çıkış harcı 150 TL olarak uygulanmaktadır. Bu tutar, Mart 2022'de yapılan düzenlemeyle 50 TL'den 150 TL'ye yükseltilmişti. Şimdi ise yeni bir zam beklentisi gündemde.

Vergi Uzmanı Abdullah Tolu'nun açıklamalarına göre, yurt dışı çıkış harcı için 1500 TL'lik bir artış bekleniyor. Tolu, bu harcın her yıl yeniden değerleme oranında artacağını belirterek, "Örneğin yeniden değerleme oranı yüzde 50 olarak belirlenirse, seneye 2 bin 250 TL olur." ifadesini kullandı. Ancak, bu artışın ne zaman yürürlüğe gireceğine dair henüz resmi bir bilgi bulunmuyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yurt dışına çıkış harcı ile ilgili spekülasyonlar konusunda vatandaşları uyardı. GİB'in internet sitesinde yayımlanan duyuruda, yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların devam ettiği belirtildi. Ayrıca, vatandaşların mağdur olmaması için resmi açıklamaları takip etmeleri gerektiği vurgulandı.

GİB, harç puluna zam geleceği iddialarına ilişkin olarak, bugünden harç pulu satın almanın çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmediğini açıkladı. Bu nedenle, vatandaşların spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmamaları için dikkatli olmaları gerektiği ifade edildi.