Ömer Faruk Ekinci | Yunanistan medyasından Blue Sky Tv'de yayın yapan ve başta Türkiye olmak üzere ülkesinin savunma sanayisiyle ilgili son gelişmeleri aktaran spiker Ioannis Theodoratos, yine çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin ısrarlı bir şekilde Yunanistan'ı tehdit ettiğini öne süren Theodoratos, "Bu tehditle başa çıkmanın tek bir yolu var ama yıllarca ordumuzu ve mühimmatlarımızı güncellemediğimiz için çok düşük bir noktadayız" ifadelerini kullanarak geçmiş yönetimleri suçladı.

"DAHA ÇOK PARA AYIRMALIYIZ"

Theodoratos, ülkesinin fırkateyn ve uçak satın alımı yapması gerektiğini söyleyerek, "Şu anda bir nebze de olsa olan bu. Ama ne yazık ki bir anda 100 uçak, 12 fırkateyn alamıyoruz. Hala kısım kısım satın almalar gerçekleşiyor. Bu alana daha fazla fon ayırmamız gerek" dedi.

Yunan ekonomisinin büyük bir kriz atlattığını ve hala bu sebeple tam olarak toparlanmadığının bilincinde olan Theodoratos, silah aldıkları ülkelerin sadece Türkiye ile yaşanan kriz değil, ekonomik kriz zamanında Yunanistan'dan sadece para istediklerini ve silah vermeyi reddettiklerini belirtti.

"ORDUYU SİLAHSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR"

Theodoratos, Yunanistan'da muhalefetin bir "nihilizm" hareketine girdiğini söyleyerek bu hareketin hiçbir şekilde silahlanmak istemediğine dikkat çekti. Buna kesinlikle karşı çıktığını söyleyen Yunan spiker, Yunanistan'ın bu politika ile komşularına 'yem olacağını' belirtti.

Türkiye'nin sadece güçlü olmayı istemediğini aynı zamanda bölgesel bir süper güç olmak istediğini söyleyen Theodoratos şu ifadeleri kullandı:

"TÜRKİYE'YE ASLA YETİŞEMEYİZ"

Yunanistan'ın bundan sonra Türkiye ile eşit güce sahip olamayacağının belli olduğunu söyleyen Yunan spiker, bugüne kadar yapılan silah satın alımlarının yapılmamış olması durumu ile ilgili, "Ege'de Yunanca konuşan kimse kalmazdı" şeklinde konuştu.

"TÜRKLER MAVİ VATAN İLE BUNA İZİN VERMEZ"

Theodoratos, sözlerini şu şekilde bitirdi:

"TÜRKİYE, FARKLI BİR KONUMA GEÇİYOR"

Yunan spiker Theodoratos'un açıklamaları ile ilgili Posta.com.tr'ye konuşan Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, spikerin Türkiye'nin bir üretici konumuna geçtiğine parmak bastığını belirtti.

Yunanistan'ın ise bir tedarikçi olduğunu söyleyen Ağar, "Ne kadar Rafale de ithal ederlerse etsinler. Bunlar şimdilik F-16'lardan iyi bile olsa orta ve uzun vadede Türkiye'nin üretimi altında kalacak" ifadelerini kullandı.

"YUNANİSTAN HEP BÖYLE KALACAK"

Yunan spikerin burada Türkiye'nin doğru yaptığı hamlelere dikkat çektiğini söyleyen Ağar, ülkemizin bağımlılıklarını kırıp kendi yığınağından beslenmeye başlayacağını belirtti. Bunun yanı sıra Ağar, Yunanistan'ın hep bir tedarikçi, bir proxy devlet olarak kalacağını ve bunun farkında olduklarını söyledi.

"TÜRK DÜŞMANLARININ EN BÜYÜK KORKULU RÜYASI"

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile teslimatı gerçekleştirilen yenilenmiş fırtına obüsleri ile ilgili de konuşan Ağar, bunların son derece değerli kazanımlar olduğunu söyleyerek, "Sahadaki manevra kuvvetlerini destekleyen en büyük etken bu tarz sistemlerdir" ifadelerini kullandı.

Karabağ'da Ermenistan ordusunun verdiği kayıpların yüzde 85'inin obüsler tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Ağar, yeni atılımlarla birlikte bu sistemlerin Yunanistan ve PKK/YPG başta olmak üzere tüm Türk düşmanlarının en büyük korkulu rüyası olmaya devam edeceğini ifade etti.