Türkiye'nin küresel bir süper güç olma yolunda emin adımlarla ilerlemesi ve savunma sanayiinde yaptığı atılımları bir türlü sindiremeyen Yunanistan, basını ile karalama kampanyasını sürdürmeye devam ediyor.

Yunanistan'ya yayın yapan bir televizyonda Türkleri ve üretilen TCG Anadolu'yu kötüleyip alay konusu etmeye çalışan sunucu, 'Korkulardan gece uykularımız kaçıyor' diyerek sözü Emekli Koramiral Giannis Egolfopoulos'a bıraktı.

Geçmişte pek çok skandal açıklamaya imza atan Egolfopoulos, bu kez de TCG Anadolu'yu hedef tahtasına koydu.

TCG Anadolu'nun F-35 siparişlerinin iptal olması ile birlikte kelimenin tam anlamıyla 'işe yaramaz' hale geldiğini söyleyen Egolfopoulos, geminin yapıldığı amaç için kullanılma şansının sıfır olduğu belirtti. Egolfopoulos, Türkiye'nin verdiği F-35 siparişlerinin ardından inşasına başladığı Anadolu'yu Yunanistan'a karşı dikkat dağıtıcı bir güç olarak kullanılmak istendiğini söyledi.

"ANADOLU KORUMASIZ KALACAK"

Egolfopoulos, Anadolu'nun F-35'lere sahip olacağı senaryoda fazla korumaya ihtiyaç duymayacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"BAŞKA PLATFORMLARLA DONATILDI"

Emekli Koramiral Giannis Egolfopoulos'un küstah açıklamalarına cevabı ise Posta.com.tr'ye konuşan Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı verdi. TCG Anadolu'nun uçak gemisi değil, bir amfibi gemisi olduğunu söyleyen Yaycı, Türkiye'nin F-35 alamamasının ardından gemiyi etkin kullanmak adına onu İHA, SİHA ve helikopterlerle donatıldığına dikkat çekti.

Anadolu'nun 'işe yaramaz olarak nitelendirilmesinin 'kesinlikle bir cehalet' olduğunu belirten Yaycı, TCG Anadolu'da, muadillerine göre fazladan bir kalkış rampası eklendiğini ve bunu yalnızca Türkiye'nin kullandığını ifade etti.

"KORUMASIZ DEMEK SADECE KOMİKTİR"

Türkiye'nin ürettiği İHA'lar ve SİHA'larla geminin korumasının kısmen sağlanabileceğini belirten Yaycı, "Anadolu'nun korumasız kalacağını söylemek sadece komiktir" şeklinde konuştu.

Yaycı, Türkiye'nin elindeki korvet ve savaş gemisi sayısının Yunanistan'dan çok daha fazla olduğunu belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Anadolu gibi çok sayıda geminin savunmasını yapabilecek düzeyde olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE SÜPER LİG, YUNANİSTAN MAHALLE TAKIMI"

Yunanistan'ın silahlarını ve teçhizatlarını dışarıdan aldığını söyleyen Yaycı, Türkiye'nin, dünyada kendi silahlarını ve mühimmatını üreten 14 ülkeden biri olduğunu belirterek, "Eğer Yunanistan parasından tasarruf etmek istiyorsa Türkiye'den silah alsın" dedi.

Yaycı, Türkiye'nin bir 'Süper Lig takımı' olduğuna dikkat çekerek Yunanistan'ın ise en fazla 'mahalle takımı' olabileceğini söyleyerek, bu iki ülkenin isimlerinin yan yana yazılmasının bile Türkiye'ye bir hakaret olduğunu belirtti.

Yunanistan ordusunun kurulduğu günden beri kazandığı hiçbir savaş olmadığını söyleyen Yaycı, Türk ordusunun ise sürekli bir savaşta olduğunu ve hep kazandığını ifade etti.

İsveç hükümetinden çifte standart: Tevrat'ın yakılmasına izin vermediler İsveç hükümetinden çifte standart: Tevrat'ın yakılmasına izin vermediler

SKANDALIN İTİRAFI: NATO VE BM'YE BAŞVURULMALI

Yaptığı konuşmada, 2020 yılında yaşanan krize değinen Egolfopoulos, "Türk gemilerinin hiçbir Yunan denizaltını tespit edemediğini ve bu sebeple TCG Anadolu'nun Yunanistan için kolay bir hedef olduğunu" iddia etti. 

Emekli Yunan Koramiral Egolfopoulos'in açıklamalarını, "Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı saldırganlığının itirafı" olarak tanımlayan Yaycı, Yunanistan'ın NATO müttefiki bir ülkenin gemisini hedefe koyabilecek kadar saldırgan bir devlet olduğunu gösterdiğini söyledi.

Türkiye'nin Yunan denizaltılarını tespit edemedi iddiası ile ilgili de konuşan Yaycı, "Bizim sismik araştırma ve sondaj gemilerimize saldırmayı düşünmüşler. Bu onu gösteriyor. Türk Deniz Kuvvetleri, Yunanistan'dan fersah fersah öndedir" ifadelerini kullandı. Yaycı, bu açıklamanın uluslararası bir skandal itirafı olduğuna dikkat çekerek, "Bununla ilgili Türkiye'nin NATO ve BM'ye müracaat etmesi ve uluslararası alanlarla adalet araması gerekir" ifadelerini kullandı.

DHA