Kısa süre önce sektöre yönelik bir soruşturma başlatıldı. Peki o soruşturma neden açıldı? Sektör yumurta fiyatlarını belirlerken usulsüzlük mü yaptı? Zincir marketler soruşturmasında son durum durum ne? CNN TÜRK Muhabiri Gülşen Coşkun, Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle'ye sordu. Küle mama sektörüne yönelik soruşturma ile ilgili olarak ise, 'İlk kez burada söyleyeceğim bir şey bu. Mama soruşturmasındaki teşebbüs, uzlaşma başvurusu yaptı.' ifadelerini kullandı. Yumurta"ya neden soruşturma açıldı? Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle CNN TÜRK yayınında anlattı.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle açıklamaları şöyle:

YUMURTA FİYATINI ORTAK MI BELİRLEDİLER?

Maya sektörüne bir soruşturmamız vardı. O maya sektörüyle ilgili yerinde incelemelerde çok sayıda yumurta sektörüyle ilgili belgelere ulaştık. Oradaki tespitlere göre çok sayıda delil vardı. Sosyal medya üzerinden... Belli başlı fiyatı beraber belirleme arz kısıt oluşturma hassas bilgi ve pazar paylaşımı üzerine çok ciddi birkaç husus kartel iddiaları var soruşturma heyetinin. 2 aşamalı oldu çünkü taraf sayısı çok. 2'ye böldük. Aynı soruşturma 2 dosyada devam ediyor. İlk soruşturmada 17 taraf var. İkinci soruşturmada da 25 taraf var.

“5 ÜRETİCİ UZLAŞMA İSTEDİ”

5 üreticiden uzlaşma talebi geldi. Uzlaşma talebi şu; anlaşma gelir, teşebbüs ihlali kabul ediyor.Soruşturma daha yeni başladı, nasıl devam edecek bilmiyorum. İlk 6 ayda sonuçlanır mı ek süre ister mi soruşturma heyeti. Tamamen yapılan çalışmalar sonucunda belli olacak. Birinci yazılı savunmaları aldık ama uzun bir süreç. Umut ediyorum k i5 teşebbüs uzlaşmaya geldikten sonra çok sayıda teşebbüs uzlaşmaya gelir diye düşünüyorum.

2. ZİNCİR MARKET SORUŞTURMASI

Bizim bütün kararlarımız yargı denetimine açık. Teşebbüsler bu tür kararlarımızın kendilerine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği iddiasıyla yargıya taşınıyor. Yargı burada tabii ki bizim vermiş olduğumuzu kararı inceliyor. Yaptığımız soruşturmaya son derece vakıf oluyorlar. Yürütmeyi durdurma taleplerin reddetmesi yargının bizim soruşturmada ne kadar hukuk içerisinde kaldığımız ve doğru tespitler yaptığımızın göstergesi.

'İLK KEZ BURADA SÖYLEYECEĞİM BİR ŞEY BU'

İlk kez burada söyleyeceğim bir şey bu. Mama soruşturmasındaki teşebbüs, uzlaşma başvurusu yaptı. Bizim için bir usul ekonomisi, onlar da ihmali kabul ettiler. Soruşturmadaki tek firma. Yeniden satış fiyatının tespiti; ihlal o. Yani satış noktalarında fiyatlara müdahale etmemesi gerekir. Firmamız da kabul etti, uzlaşma başvurusunda bulundu. Biz de, bu haftaki perşembe günkü kurulda kendisine uzlaşma oranını tebliğ ettik. Şimdi onlardan tekrar bu anlamda haber bekliyoruz. Eğer oranımızı kabul ederlerse dosyayı sonlandırmış olacağız.