• BIST 107.527
 • Altın 151,326
 • Dolar 3,6538
 • Euro 4,2961

  Yüksek promilli duruşma

  26.06.2009 08:07
  ‘Hakim duruşmaya sarhoş geldi, mağduru da tutukladı’
  Yüksek promilli duruşma
  Yüksek promilli duruşma Yüksek promilli duruşma Yüksek promilli duruşma

  İzmir Barosu"ndan 6 avukat, nöbetçi hakimin duruşmaya sarhoş geldiğini iddia edip şikayette bulundu. Bir kadın avukat, “Hakim duruşmada "Sizi nereden tanıyorum" diye sorup kahkaha atıyordu” dedi.

  İzmir Barosu"na kayıtlı 6 avukat, geçen pazartesi akşamı, nöbetçi mahkemede görev yapan hakim İ.E."nin alkollü olduğunu ihbar etti. Pazartesi günü akşam saatlerinde, polis tarafından gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen şüphelilerin avukatları, duruşmada hakim İ.E."nin alkollü şekilde kürsüde olduğunu, konuştuklarını kendisinin bile anlamadığını, şüphelilerin ifadelerinin yanlış yazıldığını, şüphelilere konuyla alakasız bir çok sorunun sorulduğunu iddia etti.

  Rapor alıp izne ayrıldı

  Hakimin alkollü olduğunu iddia eden tutanak tutan avukatlar hakimin alkolün etkisiyle duruşmada laubali davranışlar içinde olduğunu ve bundan da rahatsızlık duyduklarını söylediler. 6 avukatın ihbarcı, 2 avukatın da tanık olarak imza attığı tutanak önce İzmir Barosu"na verildi. İzmir Barosu Yönetim Kurulu da meslektaşların ihbarlarının değerlendirilmesi için aynı tutanağı İzmir Adli Yargı Komisyonu"na gönderdi. Avukatların hakkındaki şikayeti üzerine hakim İ.E. rapor alarak izne ayrıldı.

  "Yürürken bile yalpalıyordu"

  Şikayetin Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından incelemeye alındığı belirtildi. Adının açık yazılmasını istemeyen şikayetçilerden bir kadın avukat, yaşadıkları olayı anlatırken şu iddialarda bulundu: “Olay günü benim müvekkilim de 6 kişiyle birlikte adliyeye sevk edilmişti. Duruşmaya çıkmadan önce birileri "Hakim bir yukarı çıkıyor, bir aşağı iniyor. Yalpalıyor, alkolü kaçırdı" diye dalga geçtiler. Buna inanmak istemedim. Duruşmaya girdiğimde söylenenlerin gerçekten doğru olduğunu gördüm. İçerdeki zanlılara geldikleri suçla alakasız sorular soruyor, verdikleri ifadelerini kendi kafasına göre yazdırıyor, özellikle bayan avukatlara "Sizi nerden tanıyorum avukat hanım, hangi okuldan mezunsunuz?" gibi sorular sorup, alkolün etkisiyle kahkahalar atıyordu.

  "Mağdurları zor kurtardık"

  Duruşmanın sağ salim bitmesini beklerken, alkolün etkisiyle olsa gerek duruşmada zanlılar ile birlikte mağdurun da tutuklanmasına karar verdi. Avukatların bir üst mahkemeye itirazları üzerine mağdur 3 gün sonra serbest kalabildi. Bu yargıç adına üzücü, yargılama adına çok kötü bir durum.”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim