• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  YTÜ'de Abdullah Gül'ü protesto

  06.10.2010 15:39
  Gül YTÜ'ye geldiği sırada pankart açan öğrenciler polisler tarafından gözaltına alındı.
  YTÜde Abdullah Gülü protesto
  YTÜ'de Abdullah Gül'ü protesto YTÜ'de Abdullah Gül'ü protesto YTÜ'de Abdullah Gül'ü protesto

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, çok büyük bir değişim ve çok büyük bir hamle içerisinde olduğunu ifade ederek, ''Şuna Cumhurbaşkanı olarak açıkça inanıyorum; Türkiye 10-15 sene sonra, bugünkünden çok daha farklı olacaktır'' dedi.

  Gül, Yıldız Teknik Üniversitesinin (YTÜ), 2010-2011 akademik yılının açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, YTÜ'nün bir özelliğinin bilgiyi üreten ama bunun uygulamasına da önem veren bir üniversite olduğunu söyledi.

  Üretilen teknolojiyi ekonomiye transfer etmek, bunun sonucunda bir ekonomik kazanç elde edebilmek ve insanlığın yararına sunmanın ayrı bir meziyet olduğunu anlatan Gül, YTÜ'nün diğer üniversitelerden farklı olarak bu konuda öne çıktığını ancak bunun daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

  Abdullah Gül, bütün üniversitelerin son yıllarda teknoparklar oluşturduğunu, YTÜ'nün de teknoparkının bittiğini ve çok sayıda firmanın orada faaliyete geçtiğini ifade ederek, öğretim üyelerinin, bir ayağının teknik fakültelerde olması, diğer taraftan da öğrencilerin mezun olmadan küçük şirketlerde hayata hızlı bir şekilde hazırlanmalarını sağlamaları gerektiğini söyledi.

  Bunun Türkiye'ye çok büyük kazanç elde ettireceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

  ''Şunu unutmayalım: Türkiye çok büyük bir değişim ve çok büyük bir hamle içerisinde. Genel bir şekilde değerlendirdiğimizde, çok mutlu olacağımız şeyler var. Bazen, kendi problemlerimiz ve meselelerimizle boğuşurken, Türkiye'nin geldiği noktayı ihmal ediyoruz ve göremeyebiliyoruz. Ama Türkiye içindeki kendi konularımızdan sıyrılarak yukardan baktığımızda ve diğer ülkelerle mukayese ettiğimizde, Türkiye'de önemli gelişmeler ve önemli hamleler söz konusu. Özellikle ekonomik gelişme, kalkınma, bunun sürekliliği ve daha da sürekli olması için makro ekonomik düzenlemeler, reformlar, bütün bunlar önümüzü açan çok güzel konulardır. Yabancı sermayenin Türkiye'ye ilgisi, bilim adamlarının tekrar Türkiye'ye yavaş yavaş dönmeye başlaması... Bunlar Türkiye'nin geleceğinin çok daha parlak olacağını açıkça göstermektedir. Şuna Cumhurbaşkanı olarak açıkça inanıyorum; Türkiye 10-15 sene sonra bugünkünden çok daha farklı olacaktır.''

  -''YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ OLUŞTURULMAK ÜZERE''-


  Cumhurbaşkanı Gül, dünyanın bir değişim içerisinde bulunduğunu, iki kutuplu dünyanın sona erdiğini ama bir kargaşanın sürdüğünü söyledi. Bu kargaşanın içerisinde yeni bir dünya düzeni ve sisteminin oluşturulmak üzere olduğunu belirten Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Ortaya çıkan yeni yeni ülkeler var. Büyüklükleri artık herkes tarafından kabul edilen. Dünya yeni şekil alırken, bu şekil almasına Türkiye'nin de katkıda bulunması gerekir. Türkiye'nin bu potansiyeli ve bu kapasitesi var. Ama bunu yaparken Türkiye'nin 15-20 yıl sonraki geleceğini yakalaması gerekir. Onun için Türkiye'nin büyük hamleler yapması gerekiyor. 10-15 yılı çok kritik olarak görüyoruz. Türkiye'nin çok hızlı hamleler yapması, geleceğe kendisini çok iyi odaklaması gerekir ve geleceği yakalamak için uğraşması ve kaynaklarını seferber etmesi gerekiyor. Bunun en önemli alanı da bilim ve teknoloji alanıdır. Türkiye gibi büyük bir ülke, çok büyük tarihi derinliği olan, hinterlandı çok geniş olan, bölgesinde takip edilen bir ülke, teknolojiyi sadece transfer ederek devam edemez. Bu, Türkiye'nin en büyük yumuşak karnıdır. Onun için Türkiye'nin teknoloji üretmesi gerekiyor. Muhakkak ki teknolojiyi biz de üretiyoruz ama tatmin edici düzeyde teknoloji üreten bir ülke haline gelmesi gerekir. Özellikle, araştırma, geliştirme, bilimsel faaliyetlere tanınan imkanların genişlemesi ve üniversitelerin kendi asli fonksiyonlarına dönük bu kaynakları kullanmaya başlaması... İşte esas ümit kaynağı burada yatmaktadır.''

  -FONLARDAN YARARLANILAMAMASI-

  Abdullah Gül, kurumlar arasında iş birliği yapılmaktan çekinildiğini, TÜBİTAK'dan proje almanın sakıncalı mı, değil mi tartışmalarının yapıldığını, uluslararası ve bölgesel fonlar, Türkiye'nin de hizmetindeyken, bunlara ulaşmak, bunlarla ilgili temasa geçmek, bilgilendirilmek konusunda bile büyük yetersizlikler bulunduğunu belirtti.

  Avrupa Çevre Programları bünyesinde Türkiye'nin 4. Çevre Programı'na 250 milyon avro yatırdığını ama 4 yıl içinde sadece 52 milyon avroluk proje teslim edildiğini ifade eden Gül, kalan 200 milyon avro ile Türkiye'nin Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerini sübvanse ettiğini kaydetti.

  Gül, Türkiye'nin kapasitesi olduğu halde yeteri kadar proje vermediği için bu fonlardan faydalanamadığını dile getirerek, ''Çünkü kurumlarımız arasında kopukluk vardı. Yeteri kadar bilgilendirme, motivasyon yoktu. Bütün bunlar yerli yerine oturunca şimdi 7. Çerçeve Programı'na daha büyük bir miktarla katılıyoruz. Parayı taksitle veriyoruz ama yakından takip ediyorum verdiğimizden daha çok proje almaya başladık. Daha çok oradan Türkiye'ye fon gelmeye başladı. Bütün bunlar bir ülkede sinerjinin oluşturulmasıyla ilgili. Bilim adamlarımızın, öğrencilerimizin, herkesin bu yönde yoğunlaşması, Türkiye'nin geleceğinin en büyük yatırımıdır. Bunları söylerken ülke meseleleriyle ilgili, Türkiye'nin ciddi sorunlarıyla ilgili, onlara duyarsız kalalım asla demiyorum. Muhakkak ki onlarla ilgili en objektif, en değerli değerlendirmeler üniversitelerde yapılacaktır. Bilen insanlarla, bilmeyen insanların yorumları, tavsiyeleri bir olur mu? Asla olmaz. Televizyonlarda tartışmaları takip ediyoruz. Siyasi konularla ilgili, Türkiye'nin geleceğiyle ilgili çeşitli tekliflerle ilgili, mesela başkanlık sistemiyle ilgili çeşitli tartışmalar görüyoruz. Bilim adamlarının söyledikleriyle genel konuşanlar arasında ne kadar çok fark olduğunu açıkça görüyoruz. O bakımdan Türkiye'nin temel konularıyla ki bunlar hepimizin gerçekleridir. 'Bunları sakın konuşmayın', 'Bunlarla sakın uğraşmayın' kesinlikle demiyorum. Ama bunlarla ilgili yorumlarınızı tavsiyelerinizi eleştirilerinizi yaparken, akademiye yakışır şekilde, bilim adamına yakışır şekilde günlük siyasetin içine ve onun polemiklerine girmeden bütün bunları yapın ve bunların hepsi kabul görebilsin ve dikkate alınabilsin çağrısını yapmak istiyorum.''

  Cumhurbaşkanı Gül, öğrencilerin en değerli varlıklar olduğunu, onların sunulan imkanları en iyi şekilde değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.
  Öğrencilik yılları geçtikten ve bu dönemdeki fırsatlardan yararlanılmadığı takdirde, daha sonra birçok konuda gecikmiş olacaklarına işaret eden Gül, ''Bu yılların kıymetini bilmek, sunulan imkanları en iyi şekilde değerlendirmek, öğrencilerin birinci görevi olmalıdır'' dedi.

  Abdullah Gül, yeni akademik yılda öğrencilere başarılar dileyerek, bu yılın hayırlı ve verimli bir öğretim yılı olması temennisinde bulundu.

  Cumhurbaşkanı Gül'e konuşmasının ardından YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek tarafından plaket sunuldu. Gül de 2009-2010 eğitim öğretim döneminde Makine Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü birincilikle bitiren Hasan Beyazörtü, Makine Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Kevser Küçükuysal ve Kimya-Metalurji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden üniversiteyi üçüncülükle bitiren İbrahim Gökhan Gündüz'e ödüllerini verdi.

  -CUMHURBAŞKANI GÜL'E PROTESTO-

  Öte yandan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, akademik yıl açılışının yapıldığı YTÜ'ye geldiği sırada pankart açan bir kız bir de erkek öğrenci polisler tarafından gözaltına alındı. Bu sırada 15-20 kişilik başka bir grup öğrenci de ellerinde çeşitli dövizler bulunduğu halde, sloganlar eşliğinde protestoda bulundular. Güvenlik görevlileri, Oditoryum'un önüne gelmesine izin vermediği protestocu grubu, üniversitenin yan tarafına yönlendirdi. Öğrenciler, burada oturarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül üniversiteden çıkıncaya kadar oturmaya devam edeceklerini açıkladı.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim