Şirket ve Universal Music Group (UMG) gibi ortaklar, yapay zeka müziği için bir dizi ilkeyi açıkladı. Teorik olarak bu yaklaşım, sanatçılara para ödenirken telif hakkı edinmeyi teşvik ediyor.

Başlangıç olarak YouTube, "Yapay zekanın burada olduğunu" ve "sorumlu" bir stratejiye sahip olması gerektiğini savunuyor. Buna göre şirketin stratejisini etkileyecek bir Müzik Yapay Zeka İnkübatörü oluşturuyor. UMG ve temsil ettiği sanatçılar (Rosanne Cash, Yo Gotti ve Frank Sinatra'nın mülkü dahil) YouTube'un yapay zeka deneylerinden bilgi toplanmasına yardımcı olacak.

YouTube ayrıca AI müziğinin telif hakkı ihlallerine karşı "uygun korumaları" içermesi gerektiğini ve ayrıca katılmak isteyen ortaklara "fırsatlar" sunması gerektiğini söylüyor.

Video devi bunun neleri gerektireceğini ayrıntılı olarak açıklamasa da, hak sahiplerinin materyallerini işaretlemesine yardımcı olan Content ID sistemini temel alacağını öne sürüyor. Üstelik YouTube, içerik politikalarını ve güvenlik yapısını yapay zekaya uyum sağlayacak şekilde ölçeklendireceğini iddia ediyor. Firma halihazırda telif hakkı istismarını, yanlış bilgileri ve diğer ihlalleri tespit edecek sistemlere sahip ancak bu yöntemlere daha fazla kaynak ayırmayı planlıyor.

Bilim dünyası şokta! Umutlar tükenmek üzere: Uzayda dondu kaldı, uyanamıyor Bilim dünyası şokta! Umutlar tükenmek üzere: Uzayda dondu kaldı, uyanamıyor

İlkeler şu anda belirsiz ve YouTube'un tutumunu değiştirmeye pek fazla katkı sağlayamıyor. Ancak önümüzdeki aylarda politikalar, belirli teknolojiler ve içerik oluşturuculara yönelik para kazanma da dahil olmak üzere daha fazla ayrıntı açıklanacak.