• BIST 105.711
 • Altın 163,629
 • Dolar 3,9618
 • Euro 4,6551

  Yörük Ali Efe'yi andık

  04.09.2009 13:43
  Kurtuluş Savaşı sırasında batı cephesinde düşmanı ilk düzenli baskını yapan ve halkın ümitlerini yeşerten Yörük Ali Efe ölümünün 58. yıldönümünde mezarı başında anıldı.
  Yörük Ali Efeyi andık
  Yörük Ali Efe'yi andık Yörük Ali Efe'yi andık Yörük Ali Efe'yi andık

  Anma törenlerine devlet erkanı tam kadro katılırken, aileden sadece Yörük Ali Efe"nin merkez valiliğine alınan torunu Kayhan Kavas"tan başka katılan olmaması dikkat çekti.
  Törenlerde hiçbir genç göremeyen Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş"ta gençleri ve onları anma törenlerine getiremeyen ailelerini sitemde bulunarak, Yörük Ali Efe gibi vatan sevdalılarını anlaması gerekenlerin anma törenlerinde olmayışının üzüntü verici olduğunu dile getirdi.
  Yörük Ali Efe"nin Aydın"ın Yenipazar ilçesinde bulunan ve sonradan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülen evinin önünde düzenlenen törene Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Merkez Valisi ve aynı zamanda Yörük Ali Efe"nin torunu Kayhan Kavas, MHP Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu, Yenipazar Kaymakamı Ünal Kılıçarslan, ilçe Belediye Başkanı Hasan Erden ve vatandaşlar katıldı.
  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı"nın okunmasıyla başlayan anma töreni Yörük Ali Efenin hayatının anlatılması ve Yenipazar Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterileriyle sürdü.
  Törende konuşan Yörük Ali Efe"nin torunu Merkez Valisi Kayhan Kavas, milletleri millet yapanın o milletin geçmişi olduğunu belirterek geçmişe sahip çıkılmasını istedi. Geçmişin güzelliklerini, kahramanlıklarını gelecek nesillere aktarılması gerektiğini ifade eden Kavas, “Dünü anlayabilirsek geleceğe de yön verebiliriz. Gelecek kuşaklara bu milletin bugün nasıl ayakta olduğu anlatılmalı. Çünkü dününe sahip çıkmayan, yarınını da sahip çıkamaz” dedi.

  “ÇOCUKLARIMIZ MAGAZİN KÜLTÜRÜYLE DEĞİL, MİLLİ ŞUURLA YETİŞTİRİLMELİ”
  Törende son olarak kürsüye çıkan Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, etrafına bakındıktan sonra başladığı konuşmada, törenlere genç ve çocuk tabakasından hiç katılım olmamasını yadırgadığını belirterek, bu törenlerin düzenlenmesinde kahramanların yad edilmesi kadar, geçmişi geleceğe aktarma amacıda taşıdığını belirtti. Bir istiklal harbi daha yaşanmaması için vatandaşlara uyanık olmaya davet eden Vali Coş, “Bakıyorum da törene katılanlar genlikle hep orta yaş gurubundan. Bu memleketetteki çocuklar gençler nerede, onları burada görmek isterdik. Çünkü burada bulunanlar Yörük Ali Efe"yi ve onun davasını, hangi şartlarda bu ülke için baş koyduğunu biliyor. Fakat bunu öğrenmesi gereken gençlerimiz ve çocuklarımız burada yer almıyorlar. Çocuklarımızı Yörük Ali Efe gibi bu büyük insanları örnek alacak şekilde büyütmeliyiz. Çocuklarımızı magazin kültürüyle değil, milli şuurla yetiştirmeliyiz. Geleceğimiz olan çocuklarımız magazin kültüründen uzaklaşmalı. Burada hep orta kesim insanlar var. Bugünü vesile edip milli şuuru aşılamamız gereken çocuklarımız burada yok. Bu durum üzüntü verici şeklinde konuştu.
  Törende konuşmaların ardından Yörük Ali Efe"nin mezarı başına geçen törene katılanlar burada Efe"nin ruhu için hayır dualar okudular. Bu sırada Yörük Ali Efe"nin mezarı başında dua okuyan efe elbiseli küçük çocuğa yanına çağıran Vali Hüseyin Avni Coş, bir süre çocukla sohbet edip törenlere katıldığı için kendisine teşekkür etti. Daha sonra Yörük Ali Efe"nin müzeye dönüştürülen evini gezilerek anma töreni sona erdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim