16 yaşındaki Leesa Gray, Thomas Edwin Loden Jr. tarafından ismar edilip canice öldürüldü. Leesa, katledilmeden önce kilisenin gençlik kulübüne üyeydi, okul korosunda şarkı söylüyor ve akran zorbalığına uğrayan gençlere destek oluyordu. Annesi Wanda Farris "Tasasızdı, sürekli gülümserdi. Onun hakkında en çok hatırladığım şey gülümsemesi. Hayatı seven iyi bir kızdı" diyor.

İŞTEN EVE DÖNÜYORDULeesa, lise son sınıfını okuyacağı yaz, amcasının Kuzey Mississippi'deki restoranında garson olarak çalıştı. 22 Haziran 2000'de hava karardıktan sonra paydos etti ve evinin yolunu tuttu. Ancak yolda lastiği patladı ve mahsur kaldı. O gün bölgedeki akrabalarını ziyarete giden ve deniz piyadesi olan Loden, saat 22:45 civarında Leesa'yı gördü. Raporlara göre onu zorla minibüsüne bindirdi. Genç kızı dört saat boyunca istismar etti, ardından boğarak öldürdü. Genç kız eve dönmeyince arama çalışması başlatıldı ve korkunç gerçek ortaya çıktı.

Eylül 2021'de mahkemesi görülen Loden, Leesa'nın ailesine ve arkadaşlarına "Umarım bugün buradan ayrıldığınızda biraz adalet duygunuz olur" dedi ve özür diledi. Ancak anne Farris, Loden'ın özrüne inanmadığını dile getirerek "Özel olarak birinin ölümünü izlemek istemiyorum. Ama ölüm cezasına inanıyorum. Adalete inanıyorum" dedi.

SON SÖZLERLeesa'nın arkadaşı Lisa Darracott, anaokulundan beri en iyi arkadaş olduklarını söylüyor. Trajedi hakkında Darracott, "Üzerinden hiç 22 yıl geçmiş gibi gelmiyor" diyor. 

Darracott evlendiği zaman Leesa'nın hep nedimesi olacağını hayal etmişti. Darracott, "Olması gereken yerde her zaman bir boşluk var" diyor. Lees Gray'in el yazısıyla yazdığı notu bir bilekliğe çeviren Darracott, arkadaşına olan minnetini dile getiriyor. Bileklikte "Birazdan yanında olacağım" yazıyordu. Ancak Leesa, hiçbir zaman o yolculuğu tamamlayamadı. 

Leesa Gray'in katili Thomas Edwin Loden Jr., 2015 yılında, Loden'ın infazının durdurulması için temyize gidilmişti. Bu talep reddedildi.

Thomas Edwin Loden Jr. çarşamba günü akşam 17.00'da zehirli iğneyle idam edilecek. Genç kızın ailesi, infaz gerçekleştirileceği sırada orada olacak kişilerden Leesa'ya destek için mor giymeleri rica edildi.