• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  YÖK'Türban Yetkiniz Dışında'

  01.02.2008 17:32
  Sürpriz bir şekilde Üniversiteler Arası Kurul'a katılma kararı alan YÖK başkanı Prof Yusuf Ziya Özcan rektörlere rest çekti.
  YÖKTürban Yetkiniz Dışında
  YÖK'Türban Yetkiniz Dışında' YÖK'Türban Yetkiniz Dışında' YÖK'Türban Yetkiniz Dışında'

  'Türban Üniversiteler Arası Kurul'da konuşulamaz'

  Sürpriz bir şekilde Üniversiteler Arası Kurul'a katılma kararı alan YÖK başkanı Prof Yusuf Ziya Özcan rektörlere rest çekti.

  Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) türban gündemli olağanüstü toplantısı gergin başladı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK)Başkanı Yusuf Ziya Özcan, toplantının yapıldığı salona girmeden önce salon önünde toplanan ODTÜ'lü akademisyenler "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganı attılar.

  YÖK Başkanı Özcan, ÜAK'ın akademik konuları tartışmak üzere kurulduğunu dile getirerek, Kurul'un sorumluluk kapsamı dışındaki konuları tartışmasının hukuki sorunlara yol açacağı uyarısında bulundu.

  Üniversitelerarası Kurul toplantısı, YÖK Başkanı Özcan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Kurul'a bazı ÜAK Üyeleri Esenboğa Havalimanı'ndaki gecikmeden dolayı katılamadı.

  YÖK Başkanı Özcan, sözkonusu üyeleri bekledikleri için geciktiklerini söyleyerek başladığı konuşmasında, üniversitelerin sadece binalardan oluşmadığını ifade etti ve "Büyük kaynaklar harcayıp dev kampusları tamamlayabiliriz. Öğrencileri seçip o kampuslara taşıyabiliriz ama gençlerimize ve bilim insanlarımıza özgürce araştırma yapma, elde ettiği sonuçları özgürce tartışma ortamını sağlayamazsak bu dev mekanlar okul olur ama asla üniversite olamaz" dedi.


  Üniversitelerin en aykırı fikirlerin dahi bilim camiasının oluşturduğu görüşler içerisinde dile getirilebildiği ve eleştiriden korkulmayan ortamlar olduğunu söyleyen Özcan, "Üniversiteler dil, din, cinsiyet ve etnik köken ayrımı olmaksızın düşünce ve ifade özgürlüğünün en üst düzeyde yaşama alanı bulduğu ortamlardır" diye konuştu.

  "SLOGAN DİLİ ÜNİVERSİTELERİN SAYGINLIĞINA GÖLGE DÜŞÜRÜR"

  Özcan, toplumsal mutabakatın korunması, farklı düşüncelere saygı ve hoşgörü ile karşılayabilecek ortamın oluşturulmasında üniversitelere büyük görevler düştüğünü söyledi. Toplumun her kesiminde slogan dilinin kullanılabileceğini ifade eden Özcan, üniversitelerde slogan dilinin egemen olması halinde ise üniversitelerin saygınlığına gölge düşüreceğini vurguladı.

  Özcan, ÜAK'nin akademik bir organ olduğunu dile getirerek, Kurul'un ancak 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda yer alan çalışmaları yapabileceğini kaydetti. Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Bir konunun ülke gündeminde önemli yer tutması onun yasal olarak yetki kapsamı dışında kalan Kurullarda görüşülmesine hukuki meşruiyet sağlamaz. Kanunla belirtilen akademik konuların dışındaki ülke sorunlarının tartışılma yeri bu kurul değildir. ÜAK kapsamına girmeyen konuları gündemine alması yalnızca Kurul'un saygınlığını azalmayacak, aynı zamanda telafisi zor hukuki sorunlara yol açacaktır"

  AKADEMİSYENLERDEN ÖZCAN'A TEPKİ

  YÖK Başkanı Özcan, ÜAK Kurulu'nun yapıldığı salona girmeden önce salonda önünde toplanarak "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganı atan ODTÜ'lü akademisyenler, konuşmasının ardından da Özcan'ı sloganlarla protesto ettiler. Kampüs içinde de öğrenci grupları protesto gösterisi düzenledi.

  ODTÜ REKTÖRÜ AKBULUT: "GEÇLİĞİN SOKAĞA TAŞMA RİSKİ VAR"

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, türban nedeniyle yaşanan gerginliğinin üniversite gençliğinin sokağa taşmasına neden olabileceğini belirterek, "Hep beraber bu gerginliğe son vermeliyiz. Toplumsal mutabakat arayalım" dedi. Akbulut, Meclis'in türban konusunu aceleye getirmemesi gerektiğini vurguladı.

  Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısı ODTÜ'de başladı. Toplantı öncesi açıklamaya yapan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversite gençliğinin her zaman sokağa taşma riskinin bulunduğunu kaydetti. Akbulut, "Ekonomik kriz kapıdayken gençlerin sokağa çıkma riski vardır. Gençler 60'lı, 70'li ve 80'li yıllarda da sokağa taşmışlardır. Şuanki ortamda bir gerginlik yaratılması 2001'deki çöküşe benzer bir çöküş ihtimalini arttırıyor. Türkiye'nin ve üniversitelerin huzura ihtiyacı var" diye konuştu.

  "YAŞANAN GERGİNLİĞE MECLİS KATKI YAPMAMALI"

  Yaşanan gerginliğe Meclis'in katkı yapmaması gerektiğini dile getiren Akbulut, "Gençliğin sokağa taşma tehlikesini görüyoruz. Hep beraber bu gerginliğe son vermeliyiz. Toplumsal mutabakat arayalım" dedi

  Gazetecilerin, TKP'li bir grup öğrencinin türbana karşı ODTÜ'de gösteri yapmasını hatırlatması üzerine, söz konusu öğrenciler hakkında soruşturma açılmayacağını bildirdi. Akbulut, üniversitelerin inancın yaşandığı yer değil, özgürce dile getirildiği yerler olduğunu belirterek, "İnancın dile getirilmesi suç değildir, fakat bu yaşamak oluyor" dedi.

  YÖK BAŞKANI'NIN KATILMASINI SAMİMİ BULUYORUZ

  Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın Kurul toplantısına katılmasını samimi bulduğunu söyledi.

  Üniversitelerarası Kurul öncesi açıklamalarda bulunan ÜAK Başkanı Akaydın, "YÖK Başkanı Özcan bizleri arayarak, 'Bu gergin ortamda bu toplantı yapılmazsa daha iyi olmaz mı?' dedi. Bizde kendisine toplanmak istediğimizi belirttik" dedi. Akaydın, YÖK Başkanı Özcan'ın Kurul'a katılmasını samimi bulduğunu söyledi.


  REKTÖRLERİ TOPLANTIYA KATILMAMALARI İÇİN
  ARADIĞI İDDİASI


  YÖK BAŞKANI: "SİCİL AMİRİYİM, HER ZAMAN ARARIM”

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) öncesi “toplantıya katılmamaları için rektörleri aradığı” iddialarına ise, “Sicil amiriyim her zaman ararım” yanıtını verdi.
   

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim