• BIST 109.050
 • Altın 153,732
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  YÖK'de Atama Beklentisi

  24.11.2007 12:25
  Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in görev süresi sona eriyor. Peki yerine kimler gelebilir?
  YÖKde Atama Beklentisi
  YÖK'de Atama Beklentisi YÖK'de Atama Beklentisi YÖK'de Atama Beklentisi

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün en önemli atamalarından biri olarak görülen YÖK Başkanlığı için dört adayın isminin gündeme gelmesine karşın, henüz adı geçen adayların arasında ağırlık kazanan bir isim bulunmuyor. Bu durum, Gül"ün YÖK Başkanlığı için sürpriz bir atama yapma olasılığını da güçlendirdiği konuşuluyor.

  AKP Hükümeti ile yıldızı barışmayan ve özellikle anayasa taslağı başta olmak üzere bir çok Hükümet uygulamasına yönelik sert açıklamalara imzasını atan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç"in görev süresi 8 Aralık"ta sona eriyor. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından YÖK Başkanlığı"na atanan Prof. Dr. Erdoğan Teziç"in görev süresinin bitimine iki hafta kala akademik çevrelerdeki heyecanlı bekleyiş sürürken, kulisler de giderek yoğunlaşıyor. YÖK Başkanlığı için şimdiye kadar bir çok isim ortaya atıldı. Hem Köşk hem de Hükümet çevrelerinde, YÖK için ortaya atılan aday isimlerden ağırlık kazanan ve öne çıkan isim henüz bulunmuyor.

  YÖK Başkanlığı için Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı"nın yanı sıra AKP tarafından YÖK üyeliklerine atanan Prof. Dr. İzzet Özgenç, Prof. Dr. Halis Ayhan ve Prof. Dr. Enver Hasanoğlu"nun isimleri geçiyor.

  En güçlü isim olarak, 2006 Haziran ayında Başbakanlık kontenjanından YÖK üyeliğine getirilen, eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı gibi Kerküklü olan eski Gazi Rektörü Enver Hasanoğlu gösteriliyor. Prof. Dr. Doğramacı"nın desteklediği bilinen Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Cumhurbaşkanı Gül"ün tercih edebileceği ağırlıklı isimlerden biri olarak gösteriliyor.

  Bilkent Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı. Ali Doğramacı, YÖK"ün mimarı ve kurucu başkanı ve Bilkent Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı"nın oğlu. Prof. Dr. Doğramacı, son olarak, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül"ün kızı Kübra Gül"ün Bilkent Üniversitesi"ndeki diploma törenine türbanlı olarak katılmasına izin vermesiyle gündeme gelmişti. Ayrıca, Gül"ün önerisi üzerine Prof.Dr. İhsan Doğramacı"ya, TBMM Ulusal Egemenlik Onur Ödülü verilmişti.

  YÖK Başkanlığı için akademik çevrelerde iki isim daha konuşuluyor: Prof. Dr. İzzet Gönenç ve Prof. Dr. Halis Ayhan.

  2007"nin Mart ayında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilen Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi"nde öğretim üyesi Prof. Dr. Gönenç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın da hukuk danışmanı. AKP"nin yeni Ceza Kanunu hazırlığında görev yapan Prof. Dr. İzzet Özgenç"in YÖK Başkanlığına getirilecek ağırlıklı isimlerden biri olarak gösteriliyor.

  Prof. Dr. Halis Ayhan da YÖK üyeliğine Bakanlar Kurulu kontenjanından seçildi. 2005 Mart ayında AKP tarafından Bakanlar Kurulu kontenjanıyla YÖK üyeliğine seçilen Prof. Dr. Ayhan, bir ilahiyatçı olarak YÖK üyeliğine atanan ilk öğretim üyesi. Halis Ayhan, imam hatip liselerinin üniversiteye girişinin önündeki engellerin kaldırılmasını ve türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını savunuyor.

  Dört ismin akademik çevrelerde de yoğun olarak konuşulmasına karşın, Köşk ve Hükümet nezdinde ağırlık kazanan bir aday öne çıkmadı. Bu durum, akademik çevrelerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün dört adayın dışında YÖK Başkanlığı için sürpriz bir atama yapması beklentisine de yolaçtı. 2008"in Ağustos ayında 22 üniversiteye yeni rektör atanacak olması da Cumhurbaşkanı Gül"ün, YÖK Başkanlığı seçiminde çok hassas davranacağının bir başka göstergesi olarak kabul ediliyor. Ancak Cumhurbaşkanı Gül"ün bu dört isim veya sürpriz aday konusunda Hükümet ile mutlaka uzlaşma sağlayacağı belirtiliyor.

  Milliyet

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim