Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, vakıf üniversitelerine seslenerek, "Kayıt aşamasında ücretlerden kaynaklı oluşabilecek tereddütlerin kayıtlı öğrenci sayısını olumsuz etkilememesi için ekstra indirim kampanyası faydalı olacaktır. Vakıf üniversitelerimizden öngörülebilir ve istikrarlı bir ücret politikası benimsemelerini de bekliyoruz" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yükseköğretim Meclisi İstişare Toplantısı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın katılımıyla yapıldı. Burada konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, üniversitelerin, Türkiye'nin eğitimde dünyaya açılan kapısı olduğunu belirterek, "Sağladığımız kaliteli eğitimle, yurt dışındaki pek çok öğrencinin tercih sıralamasında ilk sırayı almakta ve böylece önemli bir hizmet ihracatçısı olmaktadırlar. Sayın YÖK Başkanı'mızın da katıldığı önceki toplantımızda, kontenjanların ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda düzenlemesi ve bazı programların kontenjanlarının artırılması taleplerimizi iletmiştik. Başkanımız bu konuları kısa sürede çözüme kavuşturdu. YKS barajlarının kaldırılması da kontenjanları olumlu etkiledi. Bu sene üniversitelerimizde doluluk oranı yüzde 99'a ulaştı. Bu önemli başarının ardında ihtiyaç ve planlamanın doğru vizyonla değerlendirilmesi yatıyor. YÖK Başkanı'mızın burada katkısı çok büyük" dedi.

'VAKIF YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARININ SAYISI 79'A ULAŞTI'

YÖK Başkanı Özvar ise yükseköğretim alanında çok köklü değişim ve dönüşümlerin yaşandığını; bugün 75'i üniversite olmak üzere vakıf yükseköğretim kurumlarının sayısının 79'a ulaştığını söyledi. YKS yerleştirme istatistiklerine göre, vakıf yükseköğretim kurumlarına 166 bin civarında öğrencini yerleştiğini kaydeden Özvar, "Bu sayı, toplam yerleşen öğrenci sayısının yaklaşık yüzde 20'sini oluşturmaktadır. Bu oran, Türkiye’de vakıf yükseköğretim kurumlarının çok ciddi bir kapasiteye ulaştığının bir kanıtıdır. Daha önemlisi, İstanbul ve Ankara gibi illerde yeni yerleşen öğrenciler içerisinde vakıf öğrencilerinin payı çok daha yüksektir. Vakıf yükseköğretim kurumlarımızdaki öğrenci sayılarımız önceki yıllara göre artsa da dünyadaki birçok ülkeyle kıyasladığımızda hala çok düşüktür. UNESCO verilerine dayalı olarak 192 ülke üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, küresel ölçekte yükseköğretim okullaşma yükünün yüzde 33'ünü özel/vakıf üniversiteleri üstlenmektedir. Önümüzdeki dönemde eğitim-öğretimde kaliteye, araştırma-geliştirmede daha büyük yatırımlara öncelik veren vakıf üniversitelerimize yönelik yeni teşvik politikaları ve mekanizmaları ilan edeceğiz. Böylelikle yükseköğretim alanında farklılaştırma perspektifimizi derinleştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.