Kar yağışı, fırtına ve kuvvetli yağışlar başlıyor. Soğuk hava dalgası geliyor. Çok sayıda ilde etkisini gösterecek. Meteoroloji yeni hava durumu raporunu yayınlarken uyarılar peş peşe geldi. Hava durumu ile ilgili gözler önümüzdeki günlere çevrildi. Herkes yaşadığı kente karın ne zaman geleceğini merak ediyor. İstanbul için de yağış açıklaması geldi. İşte son dakika hava durumu....

Son dakika hava durumu açıklaması! Meteoroloji'den yeni yağış, fırtına açıklaması geldi. 5 günlük güncel harita paylaşıldı. Kar yağışının başlayacağı iller duyuruldu. Sıcaklıklar da düşecek. İşte güncel hava tahminleri ve uyarılar...

Bugün ülkenin iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in batısı ile Mersin ve Karaman çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, İç Ege ile Batı Akdeniz’in yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Yağışların; Ege ve Batı Akdeniz ile Balıkesir'in güneydoğusunda kuvvetli, Antalya çevreleri ile Isparta'nın güney, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI:

Hava sıcaklıklarının, yağışlı hava ile birlikte batı kesimlerde 2 ila 5 derece düşerek mevsim normalleri civarında seyredeceği, kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ VE YER YER ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların; Ege ve Batı Akdeniz ile Balıkesir'in güneydoğusunda kuvvetli, Antalya çevreleri ile Isparta'nın güney, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli olması beklendiğinde ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR VE FIRTINA UYARISI:

Rüzgarın; Batı Akdeniz, İç Ege, İç Anadolu’nun batısı ile Bolu çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden; çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Turuncu kodlu uyarı verilen iller: Antalya, Aydın, Burdur, Isparta, İzmir, Manisa, Muğla Sarı kodlu uyarı yapılan iller: Kütahya, Manisa, Uşak, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir 

MGM UYARILARI! MUĞLA'DA BEKLENEN ÇOK KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞLARA DİKKAT!

Muğla'da beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; 10.01.2023 Salı günü akşam saatlerinden itibaren il genelinde çok kuvvetli (40-75 kg/m2), iç ve doğu kesimlerinde zaman zaman şiddetli (51-100 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışların 11.01.2023 Çarşamba günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

DENİZLERİMİZDE (BATI AKDENİZ) FIRTINA BEKLENİYOR!

Batı Akdeniz'de rüzgarın, Çarşamba ilk saatlerden itibaren doğu ve güneydoğu yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/sa) fırtına, yer yer 9 (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, Çarşamba akşam saatlerinden sonra batısında etkisini kaybedeceği, doğusunda Cumartesi sabah saatlerine kadar devam edeceği beklenmektedir.

BATI AKDENİZ’DE KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞLARA DİKKAT!

Yapılan son değerlendirmelere göre; Salı akşam saatlerinden itibaren Batı Akdeniz’de (Antalya, Isparta ve Burdur) görülecek olan sağanak yağışların, kuvvetli (25-60 kg/m2), Antalya çevreleri ile Isparta’nın güney ve Burdur’un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (60-120 kg/m2/12 saat) olması bekleniyor. 12.01.2023 (Perşembe) günü akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenen kuvvetli yağışların iç kesimlerde 1200 m üzeri rakımlı yerlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar (20 cm üzeri) şeklinde olması tahmin edildiğinden başta Antalya ile Konya karayolundaki geçitlerde buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, sel, su baskını, kuvvetli güneyli rüzgar ve kıyı şeridinde yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İÇ EGE’DE KUVVETLİ YAĞIŞLARA DİKKAT!

Yapılan son değerlendirmelere göre; İç Ege’de beklenen yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların, Salı gece saatlerinden itibaren Denizli, Uşak ve Kütahya çevreleri ile Balıkesir’in güneydoğusunda kuvvetli (21-50 kg/m2), Denizli’nin güney kesimlerinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2), 1200 m üzeri rakımlı yerlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, sel, su baskını ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL YAĞIŞLI

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Bugün Batı yağmurlu. Muğla, Denizli, Antalya çevrelerinde yağış kuvvetli. İstanbul'da hafif. Sıcaklık ortalamanın üzerinde. Kar yok." ifadelerini kullandı.

GÖZLER İLERİ TARİHE ÇEVRİLDİ

Türkiye genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Beklenen soğuk havaların ülke genelinde henüz görülmemesiyle gözler ileri tarihlere çevrildi. Uzmanlar Aralık ve Ocak ayının ilk haftasında mevsim normallerinin üzerinde seyreden soğuk havaların, Ocak ayı ortalarında etkisini artıracağını düşünüyor.

KARA KIŞ HENÜZ GÖRÜNÜRDE YOK

Ocak ayının 15'inden sonra İstanbul ve bazı bölgelerde soğuk havaların etkili olabileceğini aktaran uzmanlar, 'kara kış' diye tabir edilen soğukların henüz görünürde olmadığını söyledi. Uzmanlar, ayın ortalarından sonra Marmara, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde kar yağışının görülmesini beklediklerini kaydetti.

"AKDENİZ’E SALI GÜNÜ KUVVETLİ BİR ALÇAK BASINÇ SİSTEMİ GELİYOR"

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kar yağışının İstanbul ve Marmara bölgesinde şu anlık görünmediğinin altını çizen Özdemir, “İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde kar yağışı olacaktır. Şu anlık kuvvetli bir kar yağışının görünmediğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR

Kış mevsimiyle birlikte havaların soğumaya başladığını kaydeden Özdemir, “Amansız bir soğuk olayı şu anda görünmüyor. Ancak Ocak ayının 15’inden sonra soğuk bir hava dalgası kendisini gösterecektir. Belki bu tarihlerde İstanbul’da kar yağışı alabiliriz. Ancak çok büyük bir soğuk kütlesi şu anlık görünmüyor.

Tabii Ukrayna ve Sibirya üzerinden alçak basınç sisteminin değişikliğe uğraması durumunda tüm bu senaryolar değişebilir ve kar yağışı gelebilir. Ama çok uzun bir süre devam edecek bir soğuk hava dalgası görünmüyor” açıklamalarında bulundu.

Bugün bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu 8 İstanbul: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 13 İzmir: Çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor. 15

Adana: Parçalı ve az bulutlu 17 Antalya: Çok bulutlu, kuvvetli ve yer yer şiddetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, iç ve yüksek kerimlerinde (1200 m üzeri) kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 15 Samsun: Parçalı ve az bulutlu 16

Trabzon: Az bulutlu 13 Erzurum: Az bulutlu 4 Diyarbakır: Az bulutlu 9

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

11 Ocak Çarşamba günü hava durumu

12 Ocak Perşembe günü hava durumu

13 Ocak Cuma günü hava durumu

14 Ocak Cumartesi günü hava durumu

15 Ocak Pazar günü hava durumu