Daha önceki sınavlarda derece yapan öğrenciler de sınavla ilgili yaşadıklarını paylaştıkları röportajlarda özellikle “heyecan” faktörüne dikkat çekiyorlar. Genelde söyledikleri sizlerin de belki yaşadığınız; sınava girene kadar heyecanlı ama sınav anında ilk soruların çözülmeye başlanmasıyla sorular arasında kaybolup heyecanın unutulduğu yönünde.

Sınavlarda ki soruları düşünüp heyecanlanıyorsanız şunu iyi bilmelisiniz; bu sınavdaki tüm sorular zor değil. Gerek Liselere Geçiş Sınavı (LGS) gerekse

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınav) için hazırlanan sorular 5 kategoride hazırlanıyor. Bu sorulardan;

Yüzde 10’u çok kolay

Yüzde 20’si kolay

Yüzde 40’ı normal

Yüzde 20’si zor

Yüzde 10’u çok zor

HEYECAN VE SINAV ANI

Dolayısıyla soruların yüzde 70’i zaten kolay ve normal sınırlarda. Kendi heyecanınızı ve sınav anını ne kadar doğru kontrol edebilirseniz, o kadar çok soruyu doğru cevaplayabileceksiniz. Soruların zorluk derecesinin puanlama da herhangi bir etkisinin olmaması da kendinizi rahatlatabileceğiniz bir başka neden.

SAKİN VE RAHAT OLARAK HAYAL EDİN

Sadece sınav için olmasa da, zihninizi berraklaştırmak için kendinize yürüyüş için zaman ayırarak özellikle kaygı ve heyecanınızı artıran kişilerden uzak durun. Yürüyüş sırasında derin derin nefes alarak kendinize olumlu telkinde bulunun. Kendinizi sakin ve rahat olarak hayal edin, sınava girdiğinizde de aynı şekilde rahat olduğunuzu soruları zorlanmadan çözdüğünüzü ve istediğiniz bölümü kazandığınızı düşünün. Kendinize gevşeme tekniği uygulayın.

SAKİN SAKİN NEFES ALIN

Evinizde rahatsız edilmeyeceğiniz bir alana uzanarak ya da oturarak gözlerinizi kapatın. Rahat rahat nefes alıp verin. Kendinizi çok huzurlu ve sakin hissettiğinizi düşünün. Bir deniz kenarında ya da sevdiğiniz bir yerde olduğunuzu hayal edin. Çevrenize bir bakın. Denizin güzel mavisini, ağaçların sakinleştiren, huzur veren yeşilini duyumsayın. Sakin sakin nefes alıp verirken parlak güneşin size enerji verdiğini, her şeyin çok güzel olacağını düşünün. Nefesinizi verirken heyecan, kaygı gibi duygularının dışarı çıktığını hissedin. Rahatlamış olduğunuzu hissederek gözlerinizi açın.

CANLANDIRMA TEKNİĞİ İŞE YARIYOR

Aynı bu alıştırma gibi şimdi sınav anınızı düşünün. Neyi başarmak istiyorsanız bunun yalnız bilgisini edinmekle kalmamalısınız. Önce bilgi sahibi olacak ardından düşüncelerinizde başaracaksınız. Bir öğrenme modeli olarak “canlandırma” tekniği hayatta da sınavda da çok işe yarıyor. Sınav anınızı beyninizde canlandırarak soruları kolaylıkla çözdüğünüzü ve her şeyin yolunda gittiğini düşünün. Heyecanınızı yenmek için defalarca aynı nitelikte soruları çözdüğünüzü düşünüp, doğru cevapladığınızı hatırladığınızda heyecanınızı da kontrol altına alıyorsunuz. Iowa Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre canlandırma tekniği uygulandığında başarmak istenilen konu neyse başarı şansı iki kat artıyor.

HAZIRLIKLISINIZ BUNU DÜŞÜNÜN

Sınava hazırlanırken rehberlik öğretmenlerinizin uyarılarını dikkate alın. Hangi kitapçıktan başlayacaksınız, işaretlemelerinizi tek tek mi sayfa sayfa mı yapacaksınız. Takıldığınız sorularda nasıl bir strateji uygulayacaksınız. Bu sorulara artık cevaplarınızın olması gerekli.

Olumlu düşünün, sınav anına kadar herkeste bir heyecan olabilir. Hazırlıklısınız bunu unutmayın, çalıştınız ve şimdi bildiklerinizi sınav süresine yansıtma aşamasına geldiniz. Çalışmalarınızın karşılığı sonucunda istediğiniz okula ya da bölüme yerleşecek puanı almayı hak ediyorsunuz. Hepinize bol şanslar…

Bu köşede bilgi almak istediğiniz konular ve önerileriniz için:

E-mail: [email protected]

instagram.com/oznurkaraeloglu