2022 YKS sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. ÖSYM tarafından Haziran ayında TYT, AYT ve YDT olmak üzere toplamda 3 oturumda yapılan YKS sonuçları için geri sayım başladı. Sınava giren yüz binlerce öğrenci YKS sonuçları açıklandı mı? YKS sonuçları ne zaman açıklanacak, erken açıklanır mı? sorusunun cevabını merak ediyor. Sonuçların açıklanmasının ardından tercih işlemleri başlayacak. Adaylar; YKS puanları, üniversitelerin taban ve tavan puanları ile branş sıralamalarına göre tercihlerini yapacak. Bu noktada TYT sonuçları ile AYT sonuçları büyük önem taşırken üniversite sınavı sonuç tarihi, ÖSYM takvimiyle belli oldu. İşte son dakika haberinin detayları...

Haziran ayında gerçekleştirilen 2022 YKS sonuçları için kritik sürece girildi. Söz konusu sınava katılım sağlayan milyonlarca üniversite adayı, gözlerini ÖSYM'den gelecek son dakika açıklamasına çevirdi. Sonuçların açıklanmasının ardından tercih işlemleri başlayacak ve öğrenciler, tercih listelerini aldıkları puanlara göre dolduracak. Bu noktada; üniversite taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları da önem arz edecek. Peki; YKS sonuçları ne zaman açıklanacak, erken açıklanır mı? TYT, AYT, YDT 2022 YKS sonuçları bugün açıklanır mı, hangi gün açıklanacak? İşte 2022 YKS sınav sonuçları ÖSYM sorgulama ekranı...

2022 YKS SONUÇLARI İÇİN SAYILI GÜNLER KALDI!

Haziran ayında yaklaşık 3 milyon kişinin katılımıyla gerçekleştirilen üniversite sınavı sonuçlarının açıklanmasına sayılı günler kaldı. TYT, AYT, YDT olmak üzere 3 oturum şeklinde düzenlenen sınav sonrası sorular ve cevap anahtarı da adayların erişimine açılmıştı.

ÖSYM tarafından yayınlanan 2022 yılı sınav takvimine göre; YKS sonuçları 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacak. Ancak erken açıklanma ihtimali nedeniyle YKS sınav sonuçları sorgulama işlemleri devam ediyor.

TYT/AYT/YDT 2022 YKS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

2022 YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2022 YKS sonuçları, 20 Temmuz tarihinde açıklanacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebilecek. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır:

Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı

TYT puanı ve başarı sırası varsa AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)

Yerleştirme puanları ve başarı sıraları

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

YKS SONUÇLARI ERKEN AÇIKLANIR MI?

YKS sonuçlarının erken açıklanacağına dair herhangi bir duyuru yapılmadı. Bazı kaynaklar bayram tatilinin 9 gün olması sebebiyle bu tarihten önce açıklanma ihtimali üzerinde durmuştu ancak bu ihtimale ilişkin bir gelişme yaşanmadı.

SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK?

TYT, SAY, SÖZ, EA ve DİL sınav puanları hesaplanan adaylar, bu puan türleri ile öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Ancak başarı sırası aranan programları en düşük başarı sırasına sahip adaylar tercih edebileceklerdir. İlgili sınav puanı hesaplanmayan adaylar bu puan türlerinde öğrenci alan programları tercih edemeyeceklerdir.