Binlerce insanın hayatını kaybettiği felaketlerin kurbanları anılırken yine deprem oldu, dünya şoka girdi. Hemen ardından tsunami uyarısı verildi. Bir Mexico City sakini 'Berbat bir tesadüf! Neden yine bugün?' diyor. Meksika'da yine 19 Eylül 1985'te 8 ve 2017'de 7.1'lik deprem olmuştu.

Hadise ile Mehmet Dinçerler'in evliliğinde sona gelindi... Bugün imzalar atılacak Hadise ile Mehmet Dinçerler'in evliliğinde sona gelindi... Bugün imzalar atılacak
Binlerce insanın hayatını kaybettiği felaketlerin kurbanları anılırken yine deprem oldu, dünya şoka girdi. Hemen ardından tsunami uyarısı verildi. Bir Mexico City sakini 'Berbat bir tesadüf! Neden yine bugün?' diyor. Meksika'da yine 19 Eylül 1985'te 8 ve 2017'de 7.1'lik deprem olmuştu.

Meksika'da 19 Eylül Pazartesi günü saatler 13.00 gösterdiğinde deprem meydana geldi.Aquila ilçesi yakınlarında meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki deprem, yüzlerce kilometre uzaktaki başkent Mexico City sakinlerini bile sokağa döktü. Meksika'nın yerel sismoloji ajansı, depremin büyüklüğünü 7.7 olarak verdi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Aquila'nın 37 kilometre güneydoğusu olan sarsıntının 15.1 kilometre derinlikte gerçekleştiğini duyurdu. BBC, depremin tam olarak 2 bin 700 insanın yaşadığı La Placita de Morelos kasabasında meydana geldiğini belirtiyor.

Meksika'nın batı eyaletleri Michoacan ve Colima'yı vuran 7.6'lık sarsıntının hemen ardından tsunami uyarısı yayınlandı. ABD Pasifik Tsunami Uyarıs Merkezi, gece boyunca sahil kesimlerini 3 metrelik dalgaların vurabileceğini açıkladı.

Hala hafızalarda canlı olan büyük depremlerin travmaları 7.6 ile tetiklendi ve kalabalıklar çığlıklar atarak evlerden, iş yerlerinden dışarı koştu. Depremin merkez üssüne 400 kilometre uzaklıktaki Mexico City'de insanlar sokaklara döküldü.

Deprem sonrasında başkent Mexico City'de zorunlu tahliye emri verildi ancak belediye başkanı Claudia Sheinbaum çevresiyle birlikte yaklaşık 20 milyon nüfusu olan şehirde hasar gören bir binanın bulunmadığı bilgisini paylaştı.

Mexico City'nin bazı bölgelerinde depremden sonra elektrikler kesildi, metrolar hareket edemedi.Eski bir gölün tortularıyla dolu bir doğal havzaya kurulması, Mexico City'yi depremlere karşı korunmasız yapıyor.

Latin Amerika ülkesinin başkentini 19 Eylül 1985 tarihinde vuran 8 büyüklüğündeki deprem, 10 bini aşkın insanın hayatını kaybetmesine yol açtı. Yüzlerce binanın yıkıldığı felaketin acıları aradan 37 yıl geçmesine rağmen dinmiş değil.

Meksika, büyük depremden 32 yıl sonra, yine bir 19 Eylül günü bu kez 7.1 büyüklüğündeki depremi yaşadı. Bu kez sarsıntının merkez üssü, Meksika'nın orta kesimindeki Puebla'ydı. 40'tan fazla bina yerle bir oldu, yaklaşık 370 kişi yaşamını yitirdi.

Mexico City'de yerel işletme sahibi Ernesto Lanzetta, depremlerin hep aynı gün gerçekleşmesinin tesadüf olmadığını düşünüyor: "19'uncu günde bir şeyler var."Yine başkentte yaşayan 73 yaşındaki Laura Resendiz, "Berbat bir tesadüf! Neden yine bugün?" diyor.57 yaşındaki Federico Garcia, "Çok büyük bir tesadüf! Tanrıdan bir işaret olduğunu göz ardı edemiyorum" ifadesini kullanıyor.

129 milyon insanın yaşadığı Meksika'nın ulusal sismoloji ajansı ise, 19 Eylül'ün tesadüften başka bir şey olmadığını vurguluyor: "Bunu açıklamak için bilimsel bir gerekçe yok. Meksika, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının kıyısında yer alıyor. Dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 90'ının meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.