Tüketici fiyatları Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55,18 arttı.

TÜİK deprem felaketi nedeniyle, Şubat ayında Gaziantep, Malatya ve Hatay bölge müdürlüklerine bağlı olan illerde "alan (saha) fiyatları" derlenemediğini açıkladı. Kurum, bu üç bölge müdürlüğüne bağlı illerde "işyeri barkod tarama verileri" ve veri kazıma yöntemi ile "internetten derlenen fiyat verilerinin" kullanımına devam edildiğini söyledi.

Beklenti yüzde 55,3 olmuştu

Bloomberg HT anketine katılan kurumların beklentisi Şubat'ta yıllık enflasyonun yüzde 55,3 olarak kaydedilmesi yönündeydi.

Aylık olarak ise fiyatların yüzde 3,3 artış göstermesi bekleniyordu.

Vergi borcunu ödeyene indirim! AYM kritik maddeyi iptal etti Vergi borcunu ödeyene indirim! AYM kritik maddeyi iptal etti

Öncü göstergelerden hangi sinyaller çıkmıştı?

Şubat enflasyonuna ilişkin öncü göstergelerde enflasyondaki katılığa ilişkin sinyaller alınmıştı. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) verilerine göre Şubat'ta İstanbul'da perakende veriler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78,62 arttı. Şubat'ta İstanbul'da aylık enflasyon ise yüzde 3,83 oldu.

Üretici fiyatları için gösterge niteliğindeki toptan fiyatlarda aylık yüzde 2,38; yıllık da yüzde 78,69 artış görüldü.

Bir diğer öncü gösterge olan Türk-İş Ankara gıda enflasyonu verisinde de benzer eğilimler görülmüştü.

Türk-İş verilerine göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 6,32 oranında gerçekleşti.

Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 107,02 olurken 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 112,87 olarak hesaplandı.