• BIST 103.912
 • Altın 162,274
 • Dolar 3,9238
 • Euro 4,6084

  Yıldız'dan Nazilli'nin geleceği

  02.07.2009 10:50
  Nazilli Kaymakamı Caner Yıldız, hayata geçirilecek olan projelerle Nazilli’nin Japonya’nın Okinava şehrinden daha üstün bir hale geleceğini iddia etti.
  Yıldızdan Nazillinin geleceği
  Yıldız'dan Nazilli'nin geleceği Yıldız'dan Nazilli'nin geleceği Yıldız'dan Nazilli'nin geleceği

  Türkiye"nin seçkin şehirlerden birisi olan Nazilli"nin “Uzun Yaşam Merkezi” olma yolunda ciddi mesafe aldığının önemine değinen Kaymakam Caner Yıldız, “Gittiğim her platformda söylüyorum. Bizim sloganımız "Türkiye"de Nazilli, Dünya"da Nazilli". Bu projenin altını bilimsel olarak doldurmaya devam ediyoruz. Nazilli en kısa süre içinde herkesin tanıdığı, gıptayla baktığı bir şehir olacak. Herkes sanayileşebilir, zengin kentler oluşabilir. Ama uzun yaşamın apayrı bir konu olduğunu düşünüyoruz. Uzun yaşam konusunda cazibe merkezi olacak Nazilli"ye dünyanın her yerinden insanlar akın akın gelecekler, Nazilli"nin havasını koklayabilmek için, Nazilli"nin toprağına basabilmek için özel bir ilgi duyacaklardır” dedi.
  Nazilli"de 60 ve üstünde 32 bine yakın vatandaşın yaşadığına ve ülkenin en yaşlı toplumunun Nazilli olduğuna dikkat çeken Yıldız, “60 yaş üzerinde yüzde 70,6 nüfusumuz var. Böyle bir nüfusa sahip hiçbir şehir yok. Bu övünülecek bir şey mi o ayrı bir konudur. Bu nedenle Yaşlı Bakım Merkezi kuruyoruz. 60 yaşından büyük her vatandaşa evlerine giderek ulaşmaya çalışacağız. Bu vatandaşlarımızı bilgisayar ağı sayesinde takip edeceğiz. Kimlik bilgilerini alıp, doktor ve sağlık ekiplerimiz tarama yapacaklar. Bu projemiz hem köylerde, hem de şehirlerde hayata geçecek. Yine Türkiye"de ilk defa Alzheimer hastaları için özel bir merkez kuruyoruz. Her toplumda belli bir yüzdeyle Alzheimer hastası var. Bunun tedavisi şu anda bulunmuş değil. Bu hastalık "Demans" dediğimiz bunamayla başlıyor ve çok değişik bir şekil alıyor. Alzheimer hastası olan vatandaşlarımız, merkezimize gelecekler. Bu merkezimizde bakımlarını, temizliklerini yapıp eğitimlerini vereceğiz. Akşam da servisle evlerine teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.
  Nazilli"de projelerin hayata geçmesi için sivil toplum örgütlerinin de desteğini isteyen Kaymakam Yıldız, şunları söyledi: “Jeotermal enerjiden yararlanacağız. Şehrimizin tamamı jeotermalden ısınacak, tertemiz bir havası olacak. Organik tarım, organize sera bölgeleri kuruyoruz. Termal turizmimiz olacak. İskandinav ülkeleri buralara akın edecekler. Sağlık turizmimiz olacak. Ancak projeler devletin işi değildir. Biz Kaymakamlık olarak sadece başlangıç yapıyoruz. Bu noktada başta sivil toplum örgütleri olmak üzere ilçede yaşayan herkesin bir bütün olması gerektiğine inanıyorum. Örneğin "Uzun Yaşam" konusunda 13 firmamız sponsor olmak istiyor. Bu kuruluşlarımızdan çok cüzi miktarda maddi katkı alacağız. Bizim de Nazilli"de birlik beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Bunu başarabilirsek Nazilli marka şehri olacak, Nazilli"de yaşayan insanlar da "Nazillili" olmaktan gurur duyacaklardır”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim