• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Yıldız, Genel Kurul'da meydan okudu

  13.12.2011 08:14
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinde verilen enerji birim fiyatıyla ilgili firmalara, ''Hodri meydan diyorum" dedi.
  Yıldız, Genel Kurulda meydan okudu
  Yıldız, Genel Kurul'da meydan okudu Yıldız, Genel Kurul'da meydan okudu Yıldız, Genel Kurul'da meydan okudu

   

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinde verilen enerji birim fiyatıyla ilgili firmalara, ''Hodri meydan diyorum, bu tarz fiyatlar verebilecek, bu tür teklifleri getirecek firmalar varsa, iktidardan, muhalefetten tanıdığı olan firma varsa, haber versin. Bu teklifleri bekliyoruz'' çağrısında bulundu.

  Yıldız, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, nükleer güç santralleriyle ilgili 40 yıl içinde 4 büyük ihale yapıldığını ancak bu ihalelerin sonuçlandırılamadığını, elektrik temini ve sanayiyle ilgili gelişmelerin sağlanamadığını söyledi.

  Nükleer santral ihalesine sadece Rusya'dan teklif geldiğini anımsatan Yıldız, dünyadaki fiyatlar, ülke şartları, yeni geliştirdikleri model de dahil olmak üzere bir çalışma yaptıklarını, görüşmelerde bu modeli oluşturmalarının çok isabetli olduğu konusunda fikir birliğine varıldığını kaydetti. Yıldız, modelde, bir firmanın gelip santrali yaptığını, parasını aldığını, işletmecisinin ise o ülkenin işletmecisi olduğunu kaydetti. Yıldız, dünyada 442 işletmede santral bulunduğunu, inşa halinde ise 63 tane olduğunu ifade etti.

  Yıldız, Türkiye'de yapım firması, finansman sağlayıcısı, işletmecisinin tedarikçi tarafından sağlanacağını, bunun karşılığında fiyat garantisiyle birlikte fiks fiyat istediklerini anlattı. Yıldız, nimet, külfet paylaşımında 15 yıllık alım garantisinden sonra bütün karlardan yüzde 20 payın Hazineye aktarıldığından kimsenin bahsetmediğini, oysa bunun anlaşmanın en önemli maddesi olduğunu belirtti.

  Bakan Yıldız, 12,35 dolar/centlik fiyatın, değişik şekillerde dile getirildiğine işaret ederek, üst ve alt fiyatlarına sınır konulduğunu, 15,5 dolar/centin geçilemeyeceğini kaydetti.

  12,35 dolar/centin sabit fiyat olduğuna işaret eden Yıldız, şu anda bununla ilgili bazı firmalarla konuştuklarını bildirdi. Yıldız, ''Bu fiyattan verebilir misiniz?'' dediklerinde, ''Veremeyiz'' yanıtını aldıklarını anlattı. Bakan Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

  ''Çünkü Rusya, hükümetten 7 milyar dolarlık krediyi enjekte ederek, bu fiyatı fizibil hale getirdi. Bununla ilgili dünyaya duyuruyoruz, internette yayımlıyoruz, varsa bu tarz fiyattan verebilecek olanlar, Hazine garantisi olmaksızın. Biz ihale ettik, bir ülke, firma geldi. 12,35 dolar/centi, ikinci firma verdi de onun üzerinden ihale mi yapmadık? Arkadaşlar ikinci firmanın gelmesini bekliyoruz, ülkenin kalkınmasını bu oranda durdurduk, bekleyelim, ne zaman gelecek. Kusura bakmayın, bunları diyemeyiz. Hodri meydan diyorum, bu tarz fiyatlar verebilecek, bu tür teklifleri getirecek firmalar varsa, iktidardan, muhalefetten tanıdığı olan firma varsa, haber versin. Bu teklifleri bekliyoruz.''

  Yıldız, Botaş International Limited Şirketi'nin (BIL) zarar ettiğine yönelik eleştirileri yanıtlarken, ilk anlaşması 1999'da yapılan bu anlaşmanın, 2010 yılına getirdiği rakamın, 95 milyon dolar zarar olduğunu ifade etti. Yıldız, 2042'ye kadar Türkiye'ye getireceği zararın 1,1 milyar dolar olduğunu belirtti.

  Konsorsiyum üyelerine, ''Hükümet olarak hukuken sizden bir alacağımız yok ama bu sürdürülebilir anlaşma değildir. Defaten bu parayı istiyoruz. Siz 72 milyon dolar ciro yapacaksınız, biz zarar edeceğiz. Böyle taksimat olmaz'' dediklerini, süre verdiklerini belirten Yıldız, ''Bize 'siz haklısınız' dediler. 100 milyon dolar geriye dönük zararlarımızı ödeyecekler. Bunun karşılığı 2042'ye kadar 3,7 milyar dolarlık kar etmek kaydıyla, toplam 4,7 milyar dolarlık formül değişikliği yaptık. Eğer BIL'den bahsedeceksiniz bundan da bahsedeceksiniz'' diye konuştu.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bor ile ilgili hiçbir özelleştirme politikalarının olmadığını bildirdi.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM Genel Kurulunda, milletvekillerinin, bakanlıkları ve bağlı kuruluşlarının bütçeleri üzerindeki soruları yanıtladı.

  Yıldız, bir milletvekilinin konuşması sırasında, ''tüketim çılgınlığı'' ifadesini kullandığını anımsatarak, ülkenin refah düzeyi arttıkça vatandaşların bu imkanlardan faydalanacaklarını belirtti.

  Geçen 10 yıl içerisinde gelişen yeni bir tablo hakkında bilgi vermek istediğini belirten Yıldız, Türkiye'nin nüfusunun 73 milyon olduğunu ve buna mukabil 62 milyon cep telefonu abonesi bulunduğunu ifade etti. Ülkeye, 106 milyon cep telefonu girdiğini kaydeden Yıldız, şöyle devam etti:

  ''Türkiye'nin şu anda elektrik dağıtımında elde ettiği ciro 22 milyar TL civarında, cep telefonunda geldiğimiz ciro 22 milyarın biraz üzerinde. Bir yıl içinde toplam 149 milyar dakika konuşma yapılıyor. Özellikle, bazı kandillerdeki mesajlaşma sayısı, bir günlük 1 milyar adet. Günlük 90 milyon TL civarında ciro yapan GSM firmaları var. 149 milyar adet de SMS atılıyor bir yılda. Mesken başına ortalama elektrik faturası kişi başına 50,5 TL civarında. Kişi başına cep telefonu kullanım miktarı da 21 TL civarında. Bir hanede yaklaşık 80 TL civarında cep telefonu kullanılıyor. Bu cironun elektrik gibi temel ihtiyaç maddesini geçtiğini söylemek isterim. Bunu cep telefonu kullanmayacağız anlamında söylemiyorum ama 10 yıl önce bu cirolardan hiç bahsetmiyorken şu anki geldiğimiz rakamları tablo olarak vermek istedim.''

  Bakan Yıldız, ısrarla, ''Bor'un özelleştirilmesinin'' sorulduğuna dikkati çekerek, ''Bor ile alakalı hiçbir özelleştirme politikamız olmadığını söyleyebilirim. Boru özelleştirmeyi düşünmüyoruz. Bor, Türkiye için de bölge için de stratejik malzemedir. Hatta öyle ki tapulu arazinizde bor bulursanız, o sizin mülkiyetinizde meta olmaktan çıkar, direkt kamunun malı olur. Dünyanın 1 numaralı satıcısı durumundayız. ABD'li firmayı da geçmiş durumdayız. Katma değeri yüzde 90'lara ulaşan bir malzemeden bahsediyoruz'' şeklinde konuştu.

  -Ekonomi Bakanı Çağlayan-

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise ithalatın ihracatı karşılama oranlarının 2002 yılından itibaren yükseldiğine dikkati çekti. İthalatın ihracatı karşılama oranının şu anda yüzde 55,3 olduğunu anlatan Çağlayan, ''Bunun daha da yükseltilmesidir tüm gayemiz. Bu konuda teşvik konusunda çok önemli kararlar almanın eşiğindeyiz. Çalışmalarımızı bunun üzerine kurduk. Teşvik verilen cevherlerin işlenip yüksek katma değerle gönderilmesi son derece önemli. Artık birçok ülkenin yaptığı gibi biz de yüksek katma değerli, yüksek teknolojik ürünleri destekleyeceğiz. İnşallah teşvik sistemini bu yıl sonuna kadar bitirmiş olacağız'' diye konuştu.

  Türkiye'nin en fazla demir-çelik ve hurda ithalatı yapan ülkesi olduğunu belirten Çağlayan, ''Geçmişte yapılan hataları tekrarlamamak için teşvik sistemimizde en çok açık verdiğimiz demir-çelik sektörü, kimya sektörü başta olmak üzere özel stratejik yatırımlar kapsamında. Bunlara çok özel teşvikler getireceğiz'' dedi.

  Vize konusunda AB'nin Türkiye'ye ''iki yüzlü'' davrandığını belirten Çağlayan, ''Türk işadamlarına vize vermeyen AB, birlik üyesi olmayan birçok ülkeye farklı davranışını yaparak, onları vizesiz sokuyor. Bu Türkiye'ye, Türk işadamlarına yapılan rekabeti bozucu bir haldir'' diye konuştu.

  -Avrupa Birliği Bakanı Bağış-

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da ''ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi'' konusunun daha önce de tartışıldığını anımsattı. ''Bu pazar günü Konya'da 4 bakan bu konuda bir araya geliyoruz, Reform İzleme Grubu Toplantısı çerçevesinde'' diyen Bağış, toplantıya, kendisiyle beraber İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in katılacağını bildirdi.

  Bağış, toplantıda, Türkiye'deki AB reformlarının gözden geçirileceğini söyledi. Bu konuyla İçişleri Bakanlığının ilgilenmesi gerektiğini belirten Bağış, ''Bunun hesabını iyi yapmamız gerekir'' dedi.

  Yurtdışına götürülen gazetecilerle ilgili bir soru sorulduğunu hatırlatan Bağış, şöyle devam etti:

  ''Türkiye'de AB süreciyle ilgili kamuoyunun bilgilenmesi açısından gazetecilerimizin yardımını önemsiyoruz. Gazeteciler seçilirken diplomasi konusunda, AB konusunda, Türk dış politikası konusunda bilgi sahibi olacak ve toplumu aydınlatacak kişiler arasından seçilir. Bunların bir kısmı endi masraflarını karşılamaktadır ama artık Başbakanlığımızın emrinde uçaklarımız vardır, bunlarda yer olursa onları misafir edebiliyoruz.''

  Bazı web sayfalarında AB süreciyle ilgili ilanlar yer aldığını ifade eden Bağış, ''Eğer sizin de tavsiye edeceğiniz ve ücretsiz yayınlamaya kabul edecek web sayfası varsa onlara da grafikleri ulaştırırız'' diye konuştu.

  TBMM Genel Kurulunda, Ekonomi Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün 2012 yılı bütçeleri kabul edildi.

  TBMM Başkanvekili Meral Akşener, oylamanın ardından birleşimi yarın saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.
  AA

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim