CNN TÜRK'te Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programına konuk olan İnşaat ve Deprem Yüksek Mühendisi Mehmet Emre Özcanlı çürük ve sağlam beton arasında hangi farklar var sorusunu cevapladı. Özcanlı'nın açıklamaları şöyle: Şu an artık hazır beton kullanılıyor. Normal dökmek daha zor. Hazır Beton Birliği var burada bir kalite güvenliği sistemi var. Hazır beton kullanmak bu yüzden çok daha iyi.

Betonu düzgün üretildi diyelim. Yerine gidene kadar ya da su katılması gibi olaylar yaşanabilir. Yapı denetim numune alıyor ve gidiyor. Biz aslında betonarme bina yapmayı beceremiyoruz bunu kabul edelim. İlk zemin katta en önemli yeri etriyedir. Bunlar çok önemli. Zemin etütü çok önemli. Her zemine bina yapabilirsiniz. Denize bile. Yeter ki yaptığınız bina zemine uygun olsun. Küçük bir bina yapıyorum diyelim. Altta sıvılaşma olayı var diyelim. Enjeksiyon yapıyorum. Zemine çimento basıyorsunuz yani. Alttaki suyu kurutuyorsunuz.

Kandilli'de tezimi yazarken deprem oldu. O esnada oraya Japonlar o bölgeye geldi. Tezi bırakıp sahaya indik. Daha sonra 2000 yılında Japonya'ya gittim ve teknolojileri gördüm. Biz de mimar mühendisler var mesela. Japonya'da binalarla sadece mimarlar ilgileniyor.

SİSMİK İZOLATÖR

Sürtünme ve kauçuk esaslı iki tane sismik izolatör var dünyada. Bize kuvvet yerden geliyor. Bu kuvvet geldiğinde izolatörler duruyor ve yapı böylece çok az oynuyor. Hastanalerde kullanımı zorunlu. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Yani hastanalerde olması zorunluluğu Türkiye'de var.

Mabel Matiz'den Nihat Doğan tepkisi: Konuşmak bile istemiyorum Mabel Matiz'den Nihat Doğan tepkisi: Konuşmak bile istemiyorum

Biz deprem sonrası hastanelerin hepsini inceledik. 11'inde sismik izolatör vardı. Hiçbirinde yapısal bir hasar yok. Elbistan'daki hastanenin mühendisi bana depremde ameliyatın devam ettiğini söyledi. Evdeyken çok kötü hissetmiş. Hastaneye göreve geldiğinde ise çok daha az hissettiğini söylüyor. Duvarda çatlaklar gözlemledik sıva çatlağı gibi. Tek tek dolaştık hepsini. Yapmakla yapmamak arasında maaliyet olarak yüzde 3 ile 5 arasında bir fark vardır büyük projelerde.

Biz Japonya'da 26 katlı bir binada büyük depremi yaşayan biriyle konuştuk. Biz 'depremi televizyonda gördüm' dedi.

İSTANBUL'DAKİ YÜKSEK KATLI BİNALAR

Yüksek yapı yönetmeliğimiz var. Rahmetli Kadir Topbaş zamanında bir yönetmelik hazırlandı. Dediğiniz yüksek binalar mutlaka daha hassas uluslararası şartnameler kullanılarak yapılıyor.

Tek tek binalarda tarama yapılmalı. Aşama aşama yapılıyor taramalar. Zayıf kat var mı, kolonlar gibi verileri topluyorsunuz. Böyle seferberlikle yıkılacak binayı tespit etmek mümkün. Bütün mühendisler toplanacak bir seferlik yapılacak objektif olarak. Bu binaları bulmamız ve onlar yıkılmadan bizim yıkmamız lazım.