• BIST 108.518
 • Altın 153,390
 • Dolar 3,8429
 • Euro 4,5142

  Yetiştiricilere uyarı

  10.08.2009 12:23
  Geçtiğimiz yıl mildiyö vakalarının görüldüğü Aydın’da, il genelinde domates üretimi faaliyetleriyle uğraşan çiftçiler mildiyö hastalığı konusunda uyarıldı.
  Yetiştiricilere uyarı
  Yetiştiricilere uyarı Yetiştiricilere uyarı Yetiştiricilere uyarı

  Üreticilerin, hastalığa karşı gerekli önlemleri alması gerektiğini belirtti.
  2008 yılı üretim sezonunda yapılan arazi çalışmalarında domates tarla ve seralarında domates mildiyösü hastalığına rastlandığını hatırlatan uzmanlar, üreticilerin bu hastalığa karşı sürekli olarak dikkatli olması gerektiğini söyledi. Tarla veya seralarda gerekli tedbirlerin alınması ve hastalık görülen yerlerde ilaçlama yapılması gerektiğini kaydeden uzmanlar, mildiyö hastalığının ilk belirtilerinin yaprak ve gövdede üstten soluk yeşil renkte büyük ve daha sonra esmerleşen sınırları belirsiz lekeler şeklinde görüldüğünü belirterek, “Rutubetli havalarda yaprağın altına bakıldığında grimsi renkte, ince tüylü bir misel tabakası meydana geldiğini görülür. Meyvede ise sapa bağlı kısma yakın küçük, gri kahverengi lekeler meydana gelir. Bu lekeler büyük bir hızla büyüyerek kesin sınırları belli olmayan kahverengi çürüklük halini alır. Koşullan hatalık için uygun olduğu takdirde hastalık tüm bitkiye yayılır ve bitkide anıklık şeklini alarak kurumasına sebep olur. Sıcaklığın 19-20 derece, nemin yüzde 80 ve üzerinde olduğu iklim koşullarında hastalık salgın yapar” dediler.
  Mildiyö hastalığıyla kültürel ve kimyasal olarak mücadele edilebildiğine değinen uzmanlar, seralarda havalandırmanın çok iyi yapılması ve seraların hava akımının iyi olduğu yerlerde kurulması gerektiğini açıkladı. Sık domates dikimlerinden kaçınılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, üreticilere şu uyarılarda bulundu: “Hastalıklı bitki artıkları ve meyveler toplanıp imha edilmelidir. İlaçlı mücadeleye serada ve çevrede mildiyönün ilk belirtileri görüldüğünde başlanmalıdır. Hastalık daha çok yaprakların altına olduğu için ilaçlama sırasında yaprak altına ve bitkinin her tarafında mutlaka ilaç tabakası oluşturulmaya özen gösterilmelidir. İlaçlamalar 10-12 gün arayla yapılmalıdır. Kimyasal mücadelede kullanılacak ilaçlar için üreticilerimiz il ve ilçe müdürlüklerimize müracaat etmelidirler”

   


   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim