• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  'Yeşil'den vazgeçmedi

  02.01.2011 07:42
  Coca-Cola İçecek Türkiye Bölge Başkanı Burak Başarır 'Sosyal sorumluluk projelerinde gıda güvenliği, su kaynaklarının korunması, enerji tasarrufu gibi alanlara odaklanıyor ve en büyük faydayı bu alanlarda oluşturabileceğimizi düşünüyoruz' diyor.
  Yeşilden vazgeçmedi
  'Yeşil'den vazgeçmedi 'Yeşil'den vazgeçmedi 'Yeşil'den vazgeçmedi

  Coca-Cola İçecek Türkiye Bölge Başkanı Burak Başarır 'Sosyal sorumluluk projelerinde gıda güvenliği, su kaynaklarının korunması, enerji tasarrufu gibi alanlara odaklanıyor ve en büyük faydayı bu alanlarda oluşturabileceğimizi düşünüyoruz' diyor.

  Şirketlerin artık sadece kar ve cirolarının sorgulanmadığına dikkat çeken Coca-Cola İçecek Türkiye Bölge Başkanı Burak Başarır, 'Sosyal sorumluluk projeleri, bireylerin sizi benimsemesine, size sempati duymasına ve sizi yararlı bir toplumsal unsur olarak algılamasına neden olur. Çalışanlar da sizin sadece kar-ciro güdüsüyle hareket eden bir firma olmadığınızı düşünerek size karşı farklı bir sadakat ve aidiyet hissederler' diye konuşuyor. Türkiye'de sosyal sorumluluk alanındaki farkındalığın giderek arttığını belirten Başarır, Coca-Cola İçeçek'in bu konudaki yol haritasını AKŞAM Ekonomi'ye anlattı:

  UZUN VADELİ ETKİ TARTIŞILMAZ
  Sizce bir sosyal sorumluluk projesi, kuruma ne gibi artı değerler katıyor?
  Kısa süre öncesine kadar şirketlerin performansları, finansal verilerle sorgulanırdı. Oysa artık şirketlerin sadece ne kadar kar ettiği ya da ne kadar ciro yaptığı sorgulanmıyor. Reklam vererek bilinirlik sağlayabilirsiniz ama reklam tek başına sizi topluma sevdirmez, benimsenmenizi sağlamaz. Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) projeleri, bireylerin sizi benimsemesine, size sempati duymasına ve sizi yararlı bir toplumsal unsur olarak algılamasına neden olur. Çalışanlar da sizin sadece kar-ciro güdüsüyle hareket eden bir firma olmadığınızı düşünerek size karşı farklı bir sadakat ve aidiyet hissederler. Uzun vadede KSS projelerinin başarınıza etkisi tartışmasız.

  TÜRKİYE'DE BİR İLKİZ
  Sosyal sorumluluğa bakışınızı merak ediyorum
  Şirketlerin uzun dönemdeki başarısı çevrenin ve toplumun sürdürülebilirliği ile bağlantılıdır. Yenilikçi ve çevreci iş modelimiz Coca-Cola İçecek'in (CCİ) tüm operasyonlarının temelinde yer alıyor. Daha çok üretirken daha az tüketmek; çevresel etkileri en aza indirerek sürdürülebilir bir üretim süreci yakalamak temel prensiplerimiz arasında. Bu kapsamda biz Türkiye'de bir ilke imza atarak sürdürülebilirlik raporlamasının altın standardı olarak kabul edilen GRI (Global Reporting Initiative) ilkelerine göre Türkiye'nin ilk KSS raporunu hazırladık. Bununla, AccountAbility 2008 Değerlendirmesi'nde Türkiye'nin hesap verilebilirlikte bir numaralı şirketi olduk.

  Öncelikli olan coğrafyanın gereksinimleri
  'BİR sosyal sorumluluk projesini geliştirirken Coca-Cola Sistemi'nin küresel değerleri ve yerel gereksinimler çok belirleyici... Küresel ilkelere uygun olduğu sürece, faaliyette bulunduğumuz coğrafyanın gereksinimleri ve sorunları bizim için öncelikli. Çevre, insan kaynakları, iş sağlığı ile güvenliği, ürün sorumluluğu, toplumsal katılım, insan hakları bizim öncelikle duyarlı olduğumuz alanlar. Dışarıdan projeler de geliyor fakat biz Coca-Cola Sistemi olarak bu alanda lider olduğumuza ve en yenilikçi projeleri oluşturduğumuza inanıyoruz.'

  'Mucit projemiz' beni çok heyecanlandırıyor
  'MUCİT yarışmamız var. Beni gerçekten heyecanlandırıyor. Fabrikalarımızda çalışan işçilerimiz bu proje sayesinde üretim sürecinde tek taraflı yönlendirilen bir araç olmaktan çıkıyor, üretim sürecini sorguluyor, fikir geliştiriyor. Sonuçta daha az su ya da enerji tüketerek daha çok üretebiliyoruz. Şirket olarak daha verimli oluyoruz ki bundan da en çok yatırımcılarımız mutlu. Verimlilik ülke ekonomisine yatırım, istihdam ve vergi olarak geri dönüyor. Nitelikli çalışma ortamı insan kalitemizi arttırıyor. Son noktada doğal kaynakları daha az tüketerek daha çok ürettiğimiz için dünyamız kazanıyor.'

  Gençleri özgür bırakan projelere ihtiyaç var
  'ÇOK genç nüfusumuz var, avantajını kullanmak için, gençlere destek olan ama aynı zamanda onları özgür bırakan projelere ihtiyacımız var. Coca-Cola Hayata Artı projeleri bunun güzel örnekleri. Doğal kaynakların verimli kullanılmasını destekleyen projelere gerek. Kadınların toplumda ve iş dünyasında daha aktif rol almalarını destekleyen daha çok projelere ihtiyaç var. Bunları yapabilmek için de özel sektör ve kamunun daha çok bir araya gelmesine ve proje üretmesine ihtiyaç var.'

  Stratejimiz devamlılığa odaklı!
  'BİZİM sosyal sorumluluk stratejimizin odağındaki prensip sürdürülebilirlik. Yani gerçekleştireceğimiz proje, sürdürülebilirlik kavramını desteklemek durumunda. Öncelikle bir sosyal sorumluluk projesinin sürdürülebilirliği, taraflara fayda sağlamasıyla mümkündür. Sadece tek taraflı fayda sağlayan projelerin sürdürülebilirliği yoktur. Proje, değişen gündelik koşulları dikkate almak ve toplumsal dinamiklere uyum sağlamak zorundadır. Projenin, hedef kitlesi, yani toplum tarafından benimsenmesi de sürdürülebilir olmasını sağlar.'

  En çevreci üreten ülke Türkiye
  'BUGÜN Coca-Cola'yı en çevreci şekilde üreten ülke Türkiye. Mucit Yarışması için çalışanlarımızın 2009 yılında oluşturduğu 211 inovasyon ve replikasyon projesiyle toplamda 4 milyon TL yıllık kazanç ve yaklaşık 750.000 KW enerji tasarrufu sağlandık. Böylece 270 evin 1 yıllık elektrik ihtiyacı kadar enerji tasarrufu elde ettik. Türkiye'deki üretim tesislerinin karbon salınım oranlarını açıklayan ilk firma olduk. PET şişirme operasyonunda tüm dünyada ortalama 35-40 bar basınç uygulanırken İzmir Kemalpaşa fabrikasında bu rakamı 17 bara kadar düşürerek dünya çapında bir başarıya imza attık. PET şişirme makinesinin üreticisi bile bu rakama şaşırdı.'

  Sempatim var
  'Keşke biz yapsaydık' dediğiniz sosyal sorumluluk projesi var mı?
  Kim yaparsa yapsın sosyal sorumluluk projelerine sempati ile bakıyorum. İyi projeleri keşke biz yapsaydık diye değil, ne öğrenebiliriz diye gözlemliyoruz. İyi tasarlanmış bir sosyal sorumluluk projesinin kaybedeni yoktur. Bu anlamda bizim de iş dünyasına çok katkılarımızın olduğuna inanıyoruz.

  Vakıf bağışları
  'DAHA az su ve enerji tüketerek, daha çok üretmek için 2010 yılı boyunca çalışmalarımıza devam ettik. Şirket ana sözleşmemizde belirlendiği gibi her sene vergi öncesi karımızın yüzde 3'ünü Anadolu Vakfı ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı'na bağışlıyoruz. Yıldan yıla değişmekle beraber bu çok ciddi bir rakam. 2009 yılında 4,5 milyon TL tutarında bağış yaptık. Çalışanlarımızın sosyal ve çevreye duyarlı projelerde yer almasını destekledik.' (akşam)

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim